25 Ноември, 2024

Жозеп Борел: ЕС има нужда от по-твърда стратегия за Китай, да мислим за страха от Пекин

Жозеп Борел: ЕС има нужда от по-твърда стратегия за Китай, да мислим за страха от Пекин

Жозеп Борел

"ЕС трябва да приложи „по-твърда стратегия“, за да се справи с „все по-упорития“ Китай", заяви върховният представител на Европейския съюз за политиката на сигурност и външните работи преди срещата на външните министри от Съюза по-късно тази седмица, на която ще се обсъждат отношенията на ЕС с Пекин, пише базираният в Брюксел портал Euractiv, цитиран от "Фокус".

Призивът идва, докато държавите-членки на ЕС се мъчат да намерят единен отговор на нарастващата готовност на Китай да разширява геополитическото си влияние в Европа. Според Борел „анализаторите отдавна говорят за края на системата, ръководена от американците и за настъпването на азиатски век“. „Това се случва пред очите ни“, каза той в реч по време на годишната среща на германските посланици.

„Китай става все по-мощен и настойчив и възходът му е впечатляващ и предизвиква уважение, но също така и много въпроси и страхове“, отбеляза Борел. Той каза, че отношенията с Китай трябва да се основават на „доверие, прозрачност и реципрочност“, но предупреди, че „това не винаги е така днес“. Жизненоважно е блокът да намери начин да поддържа „колективната дисциплина“ и предстоящата среща на върха ЕС-Китай тази есен може да бъде възможност за това, добави върховният представител. „Нуждаем се от по-стабилна стратегия за Китай, която също изисква по-добри отношения с останалата част от демократична Азия“.

Докато някои страни от ЕС настояват за твърда линия, а други призоват за предпазливост, Пекин използва инвестиции от огромния си инфраструктурен проект „Един пояс, един път“, за да спечели симпатии, особено в Източна Европа.

Изказвайки се на същата конференция, германският външен министър Хайко Маас повтори призива на Борел за по-голяма предпазливост в отношенията с Китай, въпрос, който излезе на преден план в областта на информационната политика на Пекин в ранните етапи на вируса.

„Китай и ЕС не са систематични съперници един на друг, а всеобхватни стратегически партньори“, заяви от своя страна китайският външен министър Ван И в неделя.
Сподели:

ЕС: България сама ще реши за контрола по границата с Румъния след влизането в Шенген по суша

Сухопътният контрол по българо-румънската граница ще се запази поне за 6 месеца

The Economist: Русия готви "дръзко" настъпление срещу Запорожие

В края на 2022 г. Владимир Путин обяви целия регион за своя собственост, въпреки че контролираше само една трета от територията му

Сократис Фамелос е новият лидер на гръцката партия "Сириза"

Лявата партия изгуби позицията си на основна опозиционна парламентарна сила