Изключително рядък златен медальон на хан Омуртаг(Първо българско царство - 814-831 г.) ще бъде продаден на аукцион в САЩ. Търгът е обявен на портала наClassical Numismatic Group (Класическа Нумизматична Група).
Наддаването на живо започва на 15 януари от 9 часа източно американско време или 16 часа българско. Към момента вече е оферирана цена от $32,500, но се очаква да достигне над 50 хил. долага, прогнозират експерти. Може да се участва и онлайн, като вече 4 души са се регистрирали за наддаването.
Медальонът е от чисто злато, с диаметър 22 мм и тежи 3,07 грама. На него е изобразен кан Омуртаг, коронован и с драпирано лице, държи кръст и акакия (кожена торбичка с пръст). Медальонът е окачен на оригинална верига.
В сайта е представена и кратка история за управлението на кан Омуртаг и значението на неговата титла – кана сюбиги.
Предполага се, че вероятно това е третият известен подобен медальон с лика на кана.
Въпреки очевидното сходство на медальона с византийски солиди(монети), той не съответства на теглото им, за да бъде използвани като обменна валута. Някои историци използват думите „ламела“ и „плака“ при описването на медальоните, но тези термини също изглеждат неподходящи за малки златни дискове, предназначени да бъдат окачени под някаква форма. Други учени определят находката като хризобули - златни печати, прикрепени към документи, изпращани на водачи от същия ранг, в случая на Омуртаг или на византийския император на Изток, или на франкския император Луи Благочестив на Запад. Според византийската установена практика, спазвана и от българите златните печати се използват за комуникация с други императори или царе, сребърните за високопоставени църковни служители и оловни печати за всяка друга кореспонденция.
Единственият друг известен пример на медальон като този е намерен на територията на България, по време на разкопки в Царевец.
За учените и изследователите до този момент баха известни само два примера на този вид златен медальон на Омуртаг. Първият е показан от Карел Шкорпил в негова публикация през 1905 г. Бил е открит в района около столицата на Омуртаг, Плиска. Очевидно че находката не е принадлежала на Шкорпил, тъй като няма снимка на откритието в публикацията на археолога, а само чертеж. Въпреки това на него ясно се вижда примка в горната част на медальона, съсредоточена върху кръста във върха на короната на Омуртаг, точно както на медальона, който ще бъде продаден другата седмица в Ню Йорк. След като Шкорпил представя парчето злато, то изчезва от погледа на обществеността и до днес е в неизвестност. Другият подобен пример днес се съхранява в Националния музей в София и е показан през 1976 г. след откриването му при археологически разкопки във Велико Търново от Петър Славчев. Двата медальона са с еднакъв диаметър (22 мм), но теглото е записано само за софийския -2,74 г. На софийския медальон също липсва примка, въпреки че очевидно има следи от такава. Обявеният на търг и медальонът в София са направени от една и съща матрица, а изследователите нямат конкретна причина да предполагат, че медальонът от 1905 г., показан от Шкорпил е имал различна матрица. Всъщност напълно възможно е предложеният сега на аукциона в САЩ медальон да е изчезналият от България преди 115 години експонат. Показаният от Шкорпил е с леко неправилен кръг, изключително подобен на леко неправилния кръг на обявения сега за продан. Напълно възможно е да става дума за една и съща находка, а това означава, че медальоните най-вероятно са само два – в София и САЩ. Това превръща колекционерската им стойност в още по-значима.
Още от Арт Фактор
Съвместен спектакъл на Народния театър с германския "Оберхаузен" открива фестивал в Германия
Автор на пиесата е босненският драматург Дарио Беванда, а режисьор - Катрин Медлер, артистичен директор на Театър Оберхаузен, в пиесата играят Биляна Петринска, Зафир Раджаб и Анета Иванова
Вместо хороскоп - в памет на Константин Павлов
Ако трябва да кажем с една дума какво правеше поетът през тези десетилетия, когато всички бяхме в утробата па кита: изчезваше. замлъкваше, прекратяваше с драстичен образ текста или просто го оттегляше, отказваше да участва, напускаше списания, кафенета, организации
Отиде си "Батман завинаги"
На 65 години почина холивудската звезда Вал Килмър, който през юни 2019 се оттегли от светлините на прожекторите с рядка публична изява