23 Ноември, 2024

Западните разузнавателни служби не разполагат с пълна информация за състоянието и обема на руския ядрен арсенал

Западните разузнавателни служби не разполагат с пълна информация за състоянието и обема на руския ядрен арсенал

Русия нанесе удар по град Днeпър с междуконтинентална балистична ракета, която може да бъде оборудвана с ядрен заряд. Според военнополитическия анализатор Александър Коваленко, дори западните разузнавателни служби не разполагат с пълна информация за състоянието и обема на руския ядрен арсенал, предаде УНИАН.

Състояние на руския ядрен арсенал
По време на телевизионно интервю Коваленко отбеляза, че наскоро одобрената "ядрена доктрина" от Владимир Путин има за цел да сплашва Запада, за да попречи на Украйна да получи разрешение за използване на далекобойни оръжия срещу военни обекти в Русия.
"Ядреното оръжие на Русия е в много по-лошо състояние, отколкото след разпадането на Съветския съюз. На какво ниво могат да го използват и в какви количества – тази информация остава неясна дори за западното разузнаване", заяви той.
Анализаторът подчерта, че Русия притежава голям ядрен арсенал, но силно се съмнява в достоверността на официалните данни за неговото състояние. Според него:
    „Вероятно ситуацията е значително по-лоша. Дори конвенционалните боеприпаси не се съхраняват правилно, което води до проблеми. А ядрените оръжия изискват много по-стриктна поддръжка и ресурси.“

Подготовка за ядрен удар
Коваленко обясни, че подготовката за ядрен удар е сложен и дълъг процес, който включва множество нива на одобрение и предаване на кодове, пароли и ключове. Според него:
    „Това не е просто Путин да натисне червено копче. Процесът е бюрократичен и може да отнеме до 24 часа.“
Освен това ядрените бойни глави не са монтирани директно на носителите – те се съхраняват отделно и са оборудвани със защитни механизми, които изискват пароли за активиране.

Политически и глобални последици
Коваленко подчерта, че евентуален ядрен удар от страна на Русия би имал катастрофални последствия за глобалната ядрена сигурност. Това действие няма да бъде простено нито от международните партньори на Украйна, нито от съюзниците на Москва, включително Китай.
    „Китай е изключително предпазлив и нервен относно ядрените заплахи на Русия. Това е болезнена тема за тях.“
Анализаторът също така отбеляза, че Русия разполага с ракети като "Искандер", "Кинжал", Х-22, Х-101 и Х-555, които могат да носят ядрени бойни глави, и постави въпрос защо се използват междуконтинентални ракети за удари на по-кратки разстояния.

Реакция на Украйна
След удара по Днепър, Украйна призова международните си партньори за доставка на системи за прихващане на междуконтинентални балистични ракети. Според говорителя на украинското Министерство на външните работи Георгий Тихий, Киев вече е активирал механизми в рамките на ООН, НАТО и ОССЕ за реакция срещу използването на нов вид руско оръжие.
    „Русия разширява войната и географски, и с използване на различни видове оръжия. Политиката на умиротворяване никога не е работила. Нужен е мир, постигнат със сила“, заяви Тихий.
Той допълни, че Украйна се нуждае от системи като американската THAAD или други подобни, за да укрепи въздушния си щит. "Светът трябва да реагира незабавно, за да покаже на Русия, че такива действия са недопустими", подчерта той.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

САЩ остават ангажирани с „дипломатическо решение“ за кризата в Ливан

Лойд Остин потвърди ангажимента на САЩ за дипломатическа резолюция за Ливан

Байдън почете жертвите на Гладомора

„Посланието ми към украинския народ на този ден е ясно: Съединените щати почитат вашето минало и са с вас в настоящето“, увери Джо Байдън.

Трагедията в Нови Сад: затвор за протестиращите, свобода за провокаторите

Червен отпечатък на ръка с изписана на нея думата "Престъпници" - това е логото на протестиращите в Сърбия