Близо 1,5 милиарда лева са прехвърлените средства между частните пенсионни фондове през 2023 година, сочат данните на Комисията за финансов надзор, предаде БНР. Осигурените, които са се възползвали от правото на промяна, са 343 000 души. Те са преместили средства от индивидуалните си партиди от един фонд в друг.
Управление "Осигурителен надзор" на Комисията за финансов надзор обяви резултатите от така наречената "промяна на участие" и прехвърляне на средства на осигурени лица от един в друг съответен пенсионен фонд за четвъртото тримесечие на 2023 година и за цялата миналата година. Данните са на базата на справки, представени от пенсионноосигурителните дружества.
През четвъртото тримесечие над 77 000 от подалите заявления са променили участието си във Фондовете за допълнително пенсионно осигуряване. Общата сума на прехвърлените средства в друг пенсионен фонд от съответния вид е над 350 милиона лева. Общият размер на прехвърлените средства от началото на миналата година е 1,488 милиарда лева. Традиционно, най-много са прехвърлените средства от един в друг универсален фонд. Това е най-масовият вид, тъй като в такъв фонд задължително се осигуряват всички родени след 31 декември 1959 година.
Прехвърлените средства между тези фондове са малко над 1,3 млрд. лева със среден размер 4300 лева. Всеки, който желае, има право да прехвърли индивидуалната си партида от един в друг фонд за допълнително пенсионно осигуряване, след като подаде заявление до пенсионноосигурителното дружество, в което иска да премине. Активите на частните пенсионни фондове вече са 23 милиарда лева, а общо осигурените в четирите вида пенсионни фондове към 31 декември миналата година, са 5 милиона души.
Осигурените, които са се възползвали от правото на промяна, са 343 000 души.
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг