Мнозинството от страните от ЕС се обединиха около предложение за създаване на "Акт за критичните лекарства", който да включва европейските усилия за самостоятелност, последващ този в областта на микрочиповете, съобщи „Политико“.
Законът ще насърчи производството на ключови лекарства, както и на фармацевтични съставки и по-основни химически суровини, като намали зависимостта от големи производители като Китай и Индия.
Идеята е представена в документ с позиция от вторник, изготвен от белгийското правителство и подкрепен от 18 други държави, включително Франция и Германия.
Столиците на ЕС изтъкват, че 40% от всички фармацевтични съставки в световен мащаб се доставят от Китай и че производството на много от тези продукти е съсредоточено само в няколко производствени обекта.
"В резултат на това Европа (и светът) зависят от няколко производители за голяма част от доставките на лекарства", се отбелязва в документа.
В доклада не се уточнява подробно как ще се постигне това, но се посочва, че бъдещото законодателство трябва да следва примера на Европейския закон за чипове и Закона за критичните суровини. Блокът налива 43 млрд. евро в инвестиции за насърчаване на производството на микрочипове, както и поставя амбициозни цели за достигане на 20% дял на ЕС в световната верига за създаване на стойност на полупроводници до 2030 г.
Пандемията постави във фокуса на вниманието крехкостта на европейските вериги за фармацевтични доставки, след като Индия забрани износа на парацетамол и други животоспасяващи лекарства, за да се справи с вълната от инфекции с COVID-19. Нарастващото напрежение с Китай, най-големият износител за ЕС, засили призивите към правителствата да поемат по-активна роля в управлението на производството под знака на "стратегическата автономия".
Държавите не могат сами да създават законодателство на ЕС, но силната подкрепа на мнозинството за мярката ще окаже натиск върху Европейската комисия да разгледа официално предложение.
Други идеи в документа включват доброволен механизъм за солидарност на ЕС, който ще позволи на страните бързо да обменят запаси от лекарства при недостиг, както и създаването на европейски списък с критични лекарства за специално наблюдение - мярка, която е включена и в законодателството за разширяване на мандата на Европейската агенция по лекарствата, прието миналата година.
Освен от Белгия, Франция и Германия, документът за позицията е подписан от Австрия, Нидерландия, Люксембург, Чешката република, Испания, Естония, Словения, Румъния, Латвия, Литва, Гърция, Малта, Полша, Италия и Португалия. Предложението идва преди неофициалната среща на министрите на здравеопазването на ЕС в Швеция в четвъртък. /БГНЕС
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца