Дойче веле
Жените да не говорят на публични места, мъжете да носят дълга брада и никой да не гледа видеоклипове, които показват "живи същества" - талибаните в Афганистан ограничават все повече правата на хората там.
Управляващите в Афганистан талибани въведоха закон за "добродетелите", за да наложат нови строги правила за поведение, за които вече следи нравствената полиция. Според Министерството на правосъдието в страната законът, който включва правила за забулване на жените и забрана на хомосексуалността, е одобрен от върховния лидер на талибаните Хибатула Ахунсада.
Законът укрепва моралната полиция, която следи за изпълняването на насоките за поведение, наложени от талибаните. Те са основани на ислямското право шериат и бяха наложени в Афганистан след завръщането на талибаните на власт през 2021 г. Наред с други неща, той постановява, че "мюсюлманските жени са длъжни да покриват лицата и телата си", когато са в присъствието на мъже, които не са пряко свързани с тях. Гласът на жената е интимен, така че тя не трябва да пее, рецитира или чете на глас на публични места.
Заплахи, глоби и арести
Мъжете трябва да носят в най-лошия случай панталони до коляното. Трябва да имат брада, която да не е твърде къса. Еднополовите връзки, изневерите и залаганията са забранени. Забрана има и за гледане и снимане на видеоклипове и изображения, на които има живи същества.
Пропускането на молитва, както и отказ да се изпълнява волята на родителите, също могат да бъдат наказвани. Според новото законодателство медиите не могат да "разпространяват информация, която противоречи на шериата и религията”, "обижда мюсюлманите” или показва "живи същества”. Моралната полиция можеда издава предупреждения, да отправя заплахи, да налага глоби и да задържа хората за до три дни в арест. В случай, че повторят провинението си, обвиняемите ще бъдат изправяни пред съда.
Ограничаване на човешките права
Комисията на ООН за подпомагане на Афганистан вече обвини моралната полиция, че е създавала "климат на страх" в Афганистан в миналото. Указите и някои от методите, използвани за прилагането им, нарушавали правата на човека и основните свободи. Фактът, че талибанското министерство си е поставило за цел да разшири правомощията си и в други сфери на ежедневието на афганистанците, е повод за сериозна загриженост за всички в страната, особено за жените и момичетата, обяснява Фиона Фрейзър, ръководител на отдела за правата на човека в мисията на ООН.
След години на западно военно присъствие талибаните възстановиха властта си в Афганистан през август 2021 г. и провъзгласиха така нареченото Ислямско емирство. Оттогава те налагат строгото си тълкуване на исляма с драконовски закони и ограничават правата на жените. Кабул остава в голяма степен изолиран в международен план. Към днешна дата нито една държава не е признала ислямистките управници за официално правителство на Афганистан.