В студено и мрачно зимно време понякога изпитваме внезапното изстудяване на крайниците - ръце и крака. По-често това не предизвиква никакво притеснение, но специалисти твърдят, че за студените крайници може да има много по-сериозна причина и тя да е свързана с вашето здраве.
Студените ви крайници и преди всичко крака може да се дължат на лошо кръвообращение, което е блокирано от високия холестерол. Това е известно като периферна артериална болест (ПАБ) - сборно понятие за група заболявания, които водят до прогресиращи стеснения и/или тромбози.
Ранните признаци на високия холестерол рядко се забелязват, поради което той често е наричан „тих убиец“. Високият холестерол може да остане незабелязан в продължение на години или докато не предизвика други здравословни усложнения.
Известно е, че наред с високите нива на холестерола то причинява натрупване на плака в артериите на краката и стъпалата, известно като атеросклероза. Това натрупване може да стесни или блокира артериите, да намали притока на кръв и да причини студени крака.
Когато кръвоснабдяването е недостатъчно, тъканите на краката, глезените и стъпалата трудно получават необходимия кислород и хранителни вещества, което може да доведе до редица симптоми при напредване на заболяването. Освен това недостатъчното кръвоснабдяване повишава риска от сериозни сърдечносъдови проблеми, включително инфаркти и инсулти.
Подобно на лечението на високия холестерол, ПАД се лекува предимно чрез промени в начина на живот. Редовните физически упражнения и отказът от тютюнопушене са основните промени, които могат да облекчат симптомите и да намалят вероятността от влошаване на състоянието.
Пациентите, на които е поставена диагнозата, трябва също да бъдат насърчавани да се хранят здравословно, да намалят теглото си и да ограничат консумацията на алкохол. Наред с промените в начина на живот, лекарите предписват и необходимите лекарства.
Симптомите на ПАД често се развиват бавно с течение на времето. Ако се развият бързо или внезапно се влошат, това може да е знак за сериозен проблем, изискващ незабавна медицинска помощ.
Ранното диагностициране чрез изследване на липидния профил може да помогне за предотвратяване и управление на високия холестерол. Други начини за справяне с високия холестерол включват: редовни физически упражнения, поддържане на здравословен индекс на телесната маса, намаляване на приема на алкохол, намаляване или отказване от тютюнопушенето и здравословна, балансирана диета с ниско съдържание на ултрапреработени храни. /Дарик
Още от Чичо доктор
Как да се справим с липсата на полезни вещества в организма през зимата
Различни са начините да компенсираме дефицитите на полезни вещества, като те са индивидуални и се определят от физическото и психическо състояние на всеки човек
Полезни ли са фрешовете преди закуска
Диетолози предупреждават обаче, че е много важно към тях да се подхожда с разбиране за това какви нужди има организма и какви лично цели сте си поставили
Лекар: COVID-19 значително намали имунната реакция на хората срещу зарази
"Протичането на иначе банални инфекции, включително грипната, се усложни"