Кой и защо отъждествява „русофобията” с „антиправославие”? Тази важна тема бе поставена в центъра на днешното предаване „Вяра и общество” по БНТ.
Водещият Горан Благоев акцентира, че през последните години в много рускоезични издания, а и у нас се налага една теза – русофобията или всяко едно недоволство на определени среди срещу Русия и Руската църква трябва да се отъждествява с антиправославие. Духовници и вярващи внушават, че коренът на русофобията е в антиправославието, но и в антиправославието се корени русофобията. Главните характеристики на либералната русофобия са нископоклонничеството пред Запада, космополитизмът, антипатриотизмът, антиправославието, неразбирането на историческите пътища на Русия и т.н., изтъкна Горан Благоев.
Според него руснаците не крият една претенция за богоизбраност. Тази теза масово се насажда в руските сайтове, но се преповтаря и от хора, които симпатизират на Москва. Авторът на предаването настоя, че когато се говори на база на фактите, трябва да си дадем ясна сметка - това анти ли е и или фактология? Руснаците обаче разбират повратно всяка фактологична критика. Водещият даде за пример интервю на вселенския патриарх Вартоломей от тези дни за сръбско издание. В него той твърди, че не трябва да се приравнява случаят с Украинската църква и Македонската, а Вселенската патриаршия няма намерение да променя диоцеза на Сръбската патриаршия. Така Вартоломей попари надеждите на духовенството в Скопие, което очакваше да получи признание от Вартоломей.
Аз не съм съгласен с позицията на Вселенския патриарх за Сърбия и Македония, загърбват се исторически истини, но това антиправославно ли е, антисръбско ли е, анти Вартоломей ли е, попита Благоев? Той е категоричен обаче, че подобни претенции са част от хибридната война на Кремъл.
Според философа Тони Николов, след евразийството се заговори и за православна цивилизация в Русия.
Странно е да искаш да наложиш и да поместиш Спасителя вътре в една държава или империя, а Христос да стане с руски паспорт и да шества из степите. Подобна амбиция е доста странна, посочи Николов. Според него изключително опасна и грешна е тезата, че всички други държави са православни, само ако се равняват по Русия, а единственото истинско православие е само руското. Всяка критика към руската политика през последните години се представя като критика към православието. Идеята да се критикува Путин довежда някои хора до бяс. Така манипулативно се налага внушението, че всяка атака срещу Русия, е все едно критика срещу Христос.
Тони Николов припомни, че тази имперска богоизбраност беше демонстрирана миналата година на 3 март от руския патриарх Кирил спрямо българите и БПЦ.
Русия възприема себе си не просто като империя, а като богоизбрана, около която трябва да гравитират всички други. Русия се представя като Третия Рим и всеки, който я критикува е антиправославен. В случая имаме опит за политическа национализация на православието, а това е опасно, предупреди философът.
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним