24 Ноември, 2024

Американско дуо спечели Нобелова награда за медицина за откритието на микроРНК

Американско дуо спечели Нобелова награда за медицина за откритието на микроРНК

Откритие е свързано с регулирането на активността на гените

Американското дуо Виктор Амброс и Гари Рувкун получиха Нобелова награда за медицина за откритието си на микроРНК и ролята ѝ в регулирането на гените.

Разбирането на регулирането на активността на гените е важна цел от десетилетия насам, заяви журито.

Ако регулирането на гените се наруши, това може да доведе до сериозни заболявания като рак, диабет или автоимунитет.

„Тяхното новаторско откритие разкри напълно нов принцип на генно регулиране, който се оказа от съществено значение за многоклетъчните организми, включително и за хората“, заяви журито.

Сътрудничейки си, но работейки поотделно, двамата провеждат изследвания върху 1 милиметров кръгъл червей C. elegans, за да определят защо и кога се появяват клетъчни мутации.

Техните новаторски открития - генна регулация, която позволява на всяка клетка да избира само подходящи инструкции - са публикувани в две статии през 1993 г.

70-годишният Амброс е професор в Медицинския университет в Масачузетс, а 72-годишният Рувкун е професор в Медицинския университет в Харвард.

Двойката ще получи наградата си, състояща се от диплома, златен медал и чек за 1 млн. долара, от крал Карл XVI Густав на официална церемония в Стокхолм на 10 декември, годишнината от смъртта през 1896 г. на учения Алфред Нобел, който учредява наградите в своето завещание.

Миналата година наградата за медицина бе присъдена на Каталин Карико и Дрю Вайсман за работата им по технологията на месинджър РНК (мРНК), която проправя пътя към ваксините Covid-19.

Нобеловият сезон продължава тази седмица с обявяването на носителите на наградата за физика във вторник и на наградата за химия в сряда.

Те ще бъдат последвани от дългоочакваните награди за литература в четвъртък и за мир в петък.

Наградата за икономика ще бъде връчена в понеделник, 14 октомври./ БГНЕС
Сподели:

Учени: Пиенето в млада възраст уврежда дълготрайно мозъка

Проведен е експеримент с прекомерни количества алкохол при мишки, като е симулирана човешката склонност към препиване през уикендите.

Земята е имала пръстени като Сатурн?

Учени смятат, че тази хипотеза не е съвсем невъзможна

Глобалното затопляне променя цялата флора и фауна в Егейско и в Йонийско море

Почти изчезнаха мидите, които се събират в плитки места, на дълбочина от 5 метра