Ще бъде трудно за лидера на Кремъл Владимир Путин да сложи край на войната в Украйна, без това да доведе до сериозни последици за Русия. Вътрешните политически екстремисти могат да "вържат ръцете му," създавайки сериозно вътрешно предизвикателство.
Тази позиция беше изразена от Самюел Рамани, журналист и експерт по отношенията между САЩ и Русия, както и страните от Близкия изток и Южна Азия, в неговата колонка за The Telegraph.
Основни моменти от анализа на Рамани:
Скритите намерения на Путин:
Рамани напомни, че Путин неофициално е изразил готовност да обсъди примирие в Украйна с тогавашния новоизбран президент на САЩ Доналд Тръмп. Това потенциално споразумение би включвало замразяване на конфликта. Въпреки това Кремъл публично отрича да обмисля такива преговори.
Отхвърляне на турския мирен план:
Според Рамани Путин е отхвърлил мирния план на Турция, който предвижда замразяване на военните действия, забрана за членството на Украйна в НАТО за поне 10 години и разполагане на международни сили на демилитаризирана граница в източната част на Украйна.
Възможен подход на САЩ под ръководството на Тръмп:
Според експерта, Доналд Тръмп може да предложи подобен план на Путин след своята инаугурация. За да убеди Кремъл да започне преговори, САЩ ще трябва да приемат максималистките искания на Путин, които включват признаването на окупираните от Русия територии и постоянен отказ на Украйна от членство в НАТО.
Други ключови предизвикателства:
Курска област: Рамани подчертава, че Путин не би се съгласил на мирни преговори, докато не възстанови пълния контрол над този регион. В същото време шансовете Тръмп да удовлетвори всички изисквания на руския лидер се смятат за малки.
Дипломацията като тактика: Журналистът посочва, че за Русия дипломацията е средство за психологическа война и начин за печелене на време за постигане на повече военни успехи. Щом преговорите започнат, Путин ще напомни за ракетните удари с ATACMS от страна на Украйна и окупацията на Курската област, настоявайки за едностранни отстъпки от украинска страна.
Вътрешен натиск върху Путин:
Главният проблем за руския лидер е, че приключването на войната ще доведе до натиск от страна на ултранационалистите в Русия. Рамани предупреждава, че това може да доведе до държавен преврат – риск, който Путин иска да избегне, затова продължава бойните действия в Украйна.
По-рано украинският дипломат Георгий Тихий коментира, че мирните планове от анонимни източници често служат като „димна завеса“ за продължаване на войната. Според Reuters, Путин може да е готов за преговори с новия президент на САЩ, но не и за териториални отстъпки.
Следете с Фактор
ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов ще откаже номинация за премиер, ако оглави НС
- 20:38, 23 Ноември, 2024
Мартин Димитров: Няма разцепление в ПП-ДБ - обяснихме, че ще гласуваме различно
- 20:12, 23 Ноември, 2024
Още от Свят
Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген
Орбан отбеляза, че са проведени важни разговори с вътрешните министри на Австрия, България, Унгария и Румъния
САЩ остават ангажирани с „дипломатическо решение“ за кризата в Ливан
Лойд Остин потвърди ангажимента на САЩ за дипломатическа резолюция за Ливан
Байдън почете жертвите на Гладомора
„Посланието ми към украинския народ на този ден е ясно: Съединените щати почитат вашето минало и са с вас в настоящето“, увери Джо Байдън.