„Ереван замрази участието си в Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКБ), тъй като пактът не спази обещанията си по отношение на Армения.“
Това заяви арменският премиер Никол Пашинян пред France 24, предаде БНР.
Отношенията на Армения с ОДКБ, ръководения от Русия блок от шест държави, напоследък станаха хладни, тъй като Москва не направи нищо да предотврати мълниеносната офанзива на Азербайджан в Нагорни Карабах през септември миналата година, въпреки присъствието на "руски миротворци" на място.
Кратката война сложи край на съществуването на подкрепяната от Ереван република в региона и прогони над 100 000 етнически арменци в Армения.
"Договорът за колективна сигурност не е изпълнил целите си по отношение на Армения, особено през 2021 и 2022 г. И ние не можехме да оставим това да се случи, без да обърнем внимание." - заяви Пашинян.
"Сега на практика замразихме участието си в този договор. Що се отнася до това какво ще последва, трябва да видим." - добави министър-председателят.
Арменските официални лица не присъстваха на срещата на върха на ОДКБ в Минск през ноември миналата година, както и парламентарната среща в Москва месец по-късно. Въпреки това кавказката страна не е поела категоричен ангажимент да се оттегли изцяло от коалицията.
Пашинян заяви също, че темата за прекратяване на руското военно присъствие в Армения не е включена в дневния ред. Русия поддържа военна база близо до град Гюмри, както и военновъздушна база недалеч от столицата на Армения, Ереван.
Арменският министър-председател неведнъж е обвинявал Москва, че е ненадежден партньор, и се е стремял да укрепва връзките в областта на сигурността с други държави, като Франция, САЩ или Индия.
Изграждането на отбранителния капацитет на страната остава от решаващо значение, тъй като в Ереван се опасяват, че Азербайджан може да започне още една война, този път насочена срещу самата Армения. Баку отхвърли тези обвинения. /БГНЕС
Още от Свят
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор