Шефовете на специалните служби трябва да донесат папките си в парламента и да кажат каква информация са събрали за изгонените за шпионаж свещеници. Това заяви пред бТВ съпредседателят на ДБ Атанас Атанасов, който подаде оставка като председател на паралментарната комисия за контрол на службите.
Атанасов сподели, че той самият не е бил информиран за случая, наложило се е сам да търси информация след избухването на скандала. Същевременно е убеден, че контраразузнаването е знаело за дейността на свещениците, но си е „затваряло очите“ и ги е прикривало.
„Руската православна църква е филиал на КГБ, това е известно“, каза още той, като напомни, че „патриархът (Кирил) Гундяев полковник от КГБ“ и тази информация е доказана и публично известна.
„Този канал е разработен още по времето на СССР“, добави той.
За да бъде експулсиран Васиан Змеев, е била натрупана информация - "въпросът е защо сега и защо след скандал“, подчерта Атанасов.
"Предстои въпроът да бъде изяснен по реда на парламентарния контрол“, посочи той.
По думите му, шефовете на спецслужбите е трябвало да си подадат оставките още след като парламентът отказа да приеме годишните доклади на ДАНС и ДАР.
Атанасов отбеляза също, че вчерашното изявление на ДАНС по адрес на съпредседателя на ПП Кирил Петков е недопустимо, защото по закон службите трябва да спазват политически неутралитет. Освен това е била разработвана съветничката му Весела Чернева докато е бил премиер, което било начин да се подслушват телефоните на самия Петков.Съпредседателят на ДБ запита как така от ДАНС са разработвали Петков, а са пропуснали свещениците-шпиони.
Той изтъкна още една причина, поради която шефовете на службите трябва да бъдат отстранени – невярната информация, която са подали към властите за войната в Украйна – първоначално уверявали, че война няма да има, а след това твърдели, че ще тя ще приключи за дни.
Атанас Атанасов каза още, че е склонен да преразгледа оставката си като шеф на комисията за контрол на службите, ако получи гаранции за провеждането на реформи.
По думите му, сливането на гражданското и военното разузнаване не е сред най-важните въпроси. Той обаче държи да се променят механизмите, по които се назначават шефовете на службите.
„Задачите на спецслужбите трябва да се поставят от Министерския съвет и от премиера. И трябва да има механизам, по които да докладват ежеседмично. Сега сами си поставят задачите и не е ясно как ги измислят.“ – посочи той.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас