Как работи демокрацията точно в една правова държава като Великобритания, описа в профила си във Фейсбук Диана Шепард, бургазлийка, която в момента живее във Великобритания.
Първо, организаторите на протест заявяват бройката на участниците. Те дали ще дойдат или не, важно е колко хора са заявили участие. Ако е под 10 000, няма да получат разрешение от общината.
Второ, чакат за разрешение от общината. Когато го получат, организаторите получават точно определен маршрут и нямат право да излязат извън него.
Категорично забранено е затваряне на кръстовища, пътища, всякакви места, които затрудняват придвижването на гражданите на града.
Полицията е в абсолютното си право да упражни сила, а нарушителите биват съдени по бързата процедура за хулиганство (съдът определя степента на хулиганство и присъдата).
Ако заявилите протест са под бройката, която посочих, тогава протестират (говоря за Лондон, например) в Хайд Парк. В този лондонски огромен парк има едно място, което се казва Hide Park corner (на ъгъла до площад Пикадили в края на West End) и всеки може да си протестира там, който иска да седне на пейка и да го слуша.
Та така е в правова, демократична държава. Нека ми повярват милите протестърчета, че точно англичаните разбират от демокрация. И я пазят с цялата твърдост на Закона.
Улицата
Българка на Острова: Нека ми повярват милите протестърчета, тук при бройка под 10 000 няма да получат разрешение от общината
Англичаните разбират от демокраци
Фактор Фактор
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца