Държавите от Западните Балкани засилват проверките на качеството на селскостопанска продукция след като Хърватия вдигна вносните такси за някои продукти с около 220%, информира Ройтерс.
Миналия месец Хърватия увеличи таксите за фитосанитарен контрол на границата си за предотвратяване на проникването и разпространението на вредители по растенията и растителните продукти от 90 куна на 2000 куна (319 долара).
Загреб мотивира решението си с това, че е в съответствие със стандартите на ЕС и защитава потребителите си.
Но представители на правителствата на Сърбия, Македония, Черна гора и Босна предупредиха, че новите мерки нарушават предприсъединителните споразумения с ЕС, според които им се гарантира равен достъп до пазарите.
„Тези мерки са напълно протекционистки в икономическо отношение. Те са популистки в политическо отношение и не могат да бъдат оправдани. Те не са в духа на добросъседството", каза министърът на търговията на Сърбия Расим Ляич пред репортери след среща с балканските си колеги в Сараево.
Министрите на четирите държави призоваха Хърватия да отмени решението и да покани Европейската комисия да посредничи за разрешаването на проблема, който според тях нарушава принципите на свободната търговия. Те също така настояват за спешна среща с хърватския министър на земеделието. Обаче до разрешаването на казуса всяка страна ще предприеме контрамерки, за да защити икономическите си интереси, допълват те.
Ляич каза, че Сърбия вече е засилила фитосанитарния контрол върху всички органични продукти от Хърватия. Това означава, че стоки, включително месо и млечни продукти, могат да бъдат задържани на границата до 15-30 дни.
„Целта ни не е да започнем икономическа война, а да защитим икономическите си интереси и свободното движение на стоки", поясни министърът.
Македония и Черна гора обявиха, че ще внесат оплакване в Световната търговска организация и ще търсят механизми в рамките на органа за получаване на компенсация от Хърватия.
Освен това министрите на оплакващите се държави твърдят, че Хърватия също така затруднява износа към ЕС.
Босненският министър на търговията Мирко Сарович заяви, че Хърватия не внася малини само от Тринидад и Тобаго, но и от Сърбия и Босна. Той добави, че Босна "адекватно ще отговори" на проблема.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг