Българска банка за развитие съвместно с международни финансови институции и инициативи ще започне работа по създаването на Фонд за социални инвестиции. Предвижда се той да бъде нейно дъщерно дружество, като целта му е да инвестира в капитала на социални компании в България.
Това съобщават от Министерството на икономиката.
В информацията се посочва, че ресорният министър Емил Караниколов принципно е подкрепил инициативата. Тя пък била в изпълнение на приетата от Министерския съвет и разработена от Министерството на икономиката и Министерството на финансите Стратегия 2017 – 2020 на "Българската банка за развитие" АД. Не се разбира обаче кога ще бъде създаден фондът, само се казва, че това ще стане в "средносрочен" план.
Стратегия 2017 – 2020 бе приета от кабинета през юли, припомня "Дневник". През същия месец с решение на Народното събрание банката за развитие бе прехвърлена ресорно от министъра на финансите към министъра на икономиката.
Създаването на подобен фонд в бъдеще значително ще промени средата за развитие на социалните предприятия у нас, посочват още от икономическото ведомство и допълват, че до момента в България липсва подобен източник на финансиране, тъй като подкрепата за социалните предприятия е основно по линия на грантова помощ от структурните фондове на ЕС. От ведомството мотивират идеята и с това, че с нея ще се помогне да се изравнят разликите с ЕС по достъпа на социални компании до финансиране.
Скоростното прехвърляне на банката малко преди ваканцията на депутатите към икономическото министерство цели кадрови рокади, писа наскоро "Капитал". По информация на изданието една от тях е назначението на бившия председател на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев, който се опитвал да заеме пост чрез лобиране от страна на "Обединени патриоти".
Изданието припомня и че през последните години банката от насърчителна институция с фокус малки и средни предприятия частично се изроди в инструмент за подкрепа на неясно как избрани едри бизнеси. Сред корпоративните клиенти се виждат дружества на Красимир Гергов, Кирил Домусчиев, Гриша Ганчев... Друга линия на дейността са спасителни операции за закъсали компании - най-вече строителни, посочва изданието.
След като пое ведомствено банката, икономическият министър побърза да заяви, че ще обърне институцията отново към малкия и средния бизнес.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг