Президентът на САЩ Джо Байдън заяви вчера, че китайският президент Си Дзинпин има сериозни проблеми, особено в икономически план, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"Намерете ми някой световен лидер, който да е готов да застане на мястото на Си Дзинпин... Аз не виждам такъв", изтъкна американският президент в интервю за телевизия Пи Би Ес.
"Този човек има огромни проблеми", сред които се откроява "една икономика, която не функционира много добре", каза Байдън, като отбеляза в същото време, че китайският лидер "има огромен потенциал".
Байдън каза още, че подкрепата на Китай за Русия е относително дискретна и че Пекин, противно на очакванията в началния етап след нахлуването на руските сили в Украйна, не се е ангажирал със стопроцентова подкрепа за Москва.
Според президента на САЩ неохотата на Пекин да подкрепи изцяло Москва е свързана с нежеланието на Си Дзинпин Китай да попадне под ударите на тежки икономически санкции, както се случи с Русия.
"Обадих му се миналото лято, за да му кажа: Това не е заплаха, просто наблюдение - виж какво се случва на Русия", разказа Байдън пред Пи Би Ес.
Китай разкритикува днес думите на американския президент Джо Байдън относно китайския президент Си Дзинпин. "Това изявление (. . .) е напълно безотговорно и нарушава основните правила на дипломатическия етикет", заяви Мао Нин, говорителка на китайското външно министерство. "Китай изразява своето силно недоволство и твърдо противопоставяне", каза говорителката на редовен брифинг.
Свят
Байдън: Си Дзинпин има сериозни проблеми, не виждам друг лидер, който да е готов да бъде на негово място
Джо Байдън
Американският президент изтъква, че Пекин не се е ангажирал с пълна подкрепа на Москва след началото на войната в Украйна
Фактор Фактор
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.