Националният институт за недвижимо културно наследство (НКНКН) и школата Шайо - Париж канят архитектите с интерес към паметниците на културата да кандидатстват за специализирания курс Шайо – България по опазване на недвижимото културно наследство. 10-ото издание на курса 2024 – 2026 г. започва на 3 октомври и ще се провежда основно в София, съобщиха от НИНКН.
Обучението е предназначено за дипломирани практикуващи архитекти. Лекциите по история на архитектурата и изкуството в България и региона, по художествена реставрация и консервация, патология и възстановяване на строителните материали, анализ и синтез при проектирането са съчетани с практически ателиета по архитектура и урбанизъм.
Преподавателите са френски и български архитекти, изкуствоведи, историци, урбанисти. Специализираното обучение стъпва върху методологията на Центъра за висши науки Шайо – Париж, водеща световна школа за опазване на недвижимото културно наследство. За лекциите на френски език е осигурен консекутивен превод. Курсът продължава 4 семестъра – над 700 учебни часа. Курсът ще приеме до 35 души. Кандидатства се до 15 август. Подробности на [email protected].
Курсът Шайо - България се осъществява благодарение на споразумението между Министерството на културата на България и посланика на Франция, НИНКН и Центъра за висши науки Шайо - Париж.
Над 120 български архитекти са завършили успешно обучението през 24-годишната му история.
Специализираният курс е свързан с опазването на недвижимото културно наследство
Фактор Фактор
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"