На днешната дата през далечната 1910 г. лидерът на Демократическата партия Александър Малинов съставя тридесет и първото правителство на България.
Малинов е активен деец на Демократическата партия, който става неин водач след смъртта на Петко Каравелов през 1903. Всъщност по време на неговото управление при първото му правителство е обявена независимостта на България - 22 септември и са направени измененията в Търновската конституция от 1911.
В края на Първата световна война Александър Малинов оглавява две коалиционни правителства (1918), които сключват Солунското примирие и потушават Войнишкото въстание. По време на управлението на Александър Стамболийски е изпратен в затвора (1922), заедно с много други водачи на опозицията. След Деветоюнския преврат е освободен и се включва в новосъздадения Демократически сговор, но през 1924 го напуска и преминава в опозиция.
Като водач на Демократическата партия Александър Малинов е сред инициаторите за създаването на коалицията Народен блок, която печели изборите през 1931. Той е за кратко министър-председател, но се оттегля и става председател на парламента. В това качество става кръстник на княгиня Мария Луиза. Малинов умира по време на предизборно събрание в София.
В историята ще остане като една от малкото личности в българската политика - пет пъти е бил премиер на България и един мандат председател на парламента.
Следете с Фактор
Свят
"Некомпетентен глупак", изригна Мъск и призова Олаф Шолц да даде оставка
- 13:15, 21 Декември, 2024
Свят
Броят на загиналите и ранените в Магдебург расте, в града вече е Олаф Шолц
- 12:52, 21 Декември, 2024
Още от От редактора
Незабравимата Паша Христова преди 53 години отлетя завинаги в Отвъдното
В памет на популярната естрадна певица през 1972 г. се появява песента "Птицата", изпълнена от Лили Иванова
Преди 75 години комунистите обесват палача на опозицията - Трайчо Костов
Политикът е обвинен в антипартийна дейност, шпионаж в полза на британското разузнаване и заговорничество с Югославския вожд Тито
Султанът приема екзарх Йосиф I и връща правата на Българската екзархия
Екархът е бил призван в условията на действащия Берлински договор да бъде повече дипломат и политик, отколкото православен архиерей