24 Ноември, 2024

Гърция се страхува от нова бежанска вълна, този път заплахата е от Ливан

Гърция се страхува от нова бежанска вълна, този път заплахата е от Ливан

От гръцкото министерство на миграцията съобщиха, че има 25% увеличение на пристигащите бежанци през първите девет месеца

Гръцките власти се страхуват от нова масова бежанска вълна, която може да залее страната при евентуална израелска сухопътна операция в Ливан.

Само преди месец гръцкият министър на миграцията Никос Панайотопулос предупреди, че "нито една стратегия няма да има ефект, ако в Ливан избухне голямо насилие при наземно нахлуване на израелски войски, което несъмнено ще създаде вълна от милиони бежанци“.

Според различни хуманитарни организации в Ливан има между 2 и 2.5 милиона. Самият Ливан има 5.5 милиона жители - по-голямата част от които са сирийци и палестинци. През последните седмици има увеличен прилив на бежанци по бреговете на Кипър. В Крит и на гръцките острови на Додеканезите като Родос потоците също изглежда се увеличават, но без непременно да могат да бъдат свързани с войната в Близкия изток.

От гръцкото министерство на миграцията съобщиха, че има 25% увеличение на пристигащите бежанци през първите девет месеца на 2024 г. в сравнение с 2023 г., или около 37 000 души. В Крит и на малкия остров Гавдос властите са претоварени, защото няма обекти за настаняване на мигранти. Властите в Крит възнамеряват да се създаде временен транзитен лагер, където мигрантите може да останат 48 часа, преди да бъдат прехвърлени в други лагери на континента.

Министерството вече е започнало да изгражда лагери на гръцките острови, за да може да посрещне новопристигащите, но политиката на консервативното правителство остава преди всичко репресивна. Атина иска да засили сътрудничеството си с Турция, за да спре контрабандистите, действащи в Егейско море, предупреждават от различни НПО-та.

Според Refugee Support Aegean финансовата помощ от 75 евро на човек на месец, разпределена на търсещите убежище, не е изплащана от май до септември. Тази помощ е от съществено значение за тези хора, които са изолирани в лагери, далеч от градовете: тя им позволява да отидат до града, да пазаруват, да отидат на медицински прегледи или да се видят с адвокат... Непълнолетните деца без придружител също намират за все по-трудно да се запишат в системата на народното образование, предупреждават още Refugee Support Aegean./ БГНЕС
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.