У нас 11% от лекарите се сблъскват с агресия от пациентите си или от техните близки, предаде Дарик.
Близо половината от пациентите обаче смятат, че лекарите сами са си виновни за проявената спрямо тях агресия. Данните са от изследване на агнеция „Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз.
Около една четвърт от българите лично са ставали свидетели на вербална агресия спрямо лекари, а 5% признават, че са присъствали и на случай на физическа агресия.
Също така проучването регистрира значително ниво на свръхочаквания към професията, което е предпоставка за неразбиране спецификата на работата и по-ниска толерантност към практикуващите с бели престилки.
Близо половината от лекарите споделят, че лично са ставали жертва на вербална агресия по време на работа, а 1 от 10 практикуващи е бил обект на физическа агресия.
Почти една трета (32%) от жертвите на агресия са се страхували за здравето и безопасността си на работното си място. Мнозинството от тях (57%) са чувствали емоционално изтощение и стрес, заради агресивно поведение от пациенти на работното си място.
“Tези числа не улавят истинските мащаби на проблема, но отчитат негативната тенденция, която показва, че всяка година случаите на нападения над лекари се увеличават”, коментира председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.
Още от Чичо доктор
Стресът и здравето по време на празниците
Експерти разясняват как да запазим здравословен начин на живот, дори в най-напрегнатите моменти от годината
Как да се справим с липсата на полезни вещества в организма през зимата
Различни са начините да компенсираме дефицитите на полезни вещества, като те са индивидуални и се определят от физическото и психическо състояние на всеки човек
Ако имате студени крайници - това може да е признак за опасен здравен проблем
Ранните признаци на високия холестерол рядко се забелязват, поради което той често е наричан „тих убиец“, защото може да остане незабелязан в продължение на години или не предизвика здравословни усложнения