25 Ноември, 2024

Мартин Димитров: Има спешна нужда от предоговаряне на споразумението с "Боташ"

Мартин Димитров: Има спешна нужда от предоговаряне на споразумението с "Боташ"

Снимка: архив

"Неустойките, подписани по този договор са сериозни"

Депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров обвини ГЕРБ, че са се опитали да скрият доклада на комисията за "Боташ", „но след много емоционални дебати, докладът беше внесен, обсъден и гласуван“ в парламента. Той коментира темата пред БНТ.

От ГЕРБ от своя страна обясниха, че е тряБвало да се изчака юридическо становище за част от договора, която е с гриф, но поради настояването на ПП-ДБ и БСП текстът е огласен преждевременно и срещу страната ни може да бъде заведено дело.    

"Очаквам няколко неща. На първо място, предоговаряне от страна на Министерство на енергетиката, като това трябва да е национална кауза, в която всички трябва да се включим и да направим каквото зависи от нас, защото има спешна нужда от предоговаряне. На следващо място, този доклад да отиде към ДАНС, прокуратурата и европейската прокуратура, защото има факти и обстоятелства, които са силно притеснителни и скандални." - каза Димитров.

По думите му, не може да дължиш за капацитет и пренос около 1 млн. лв. на ден без значение дали ефективно ползваш или не ползваш и според него такава клауза е неразумна и неприемлива, и трябва да бъде променена:

"Количествата по този договор са огромни и България няма нужда от такъв внос, което също трябва да бъде предоговорено в посока по-голяма гъвкавост", добави той.

Димитров напомни, че договорът е за 13 години и е сключен от служебното правителство на Румен Радев, при това без да уведоми парламента:

"Неустойките, подписани по този договор са сериозни, но това не означава, че не може да има предоговаряне, тъй като винаги има много фактори, които влияят на един такъв процес и той трябва спешно да започне."

Депутатът смята, че министърът на енергетиката носи огромна отговорност за това, което се е случило, защото е участвал и като участник, трябва да започне предоговарянето:

"Друг е въпросът дали такъв човек трябваше да бъде министър на енергетиката, предвид неговото участие в този договор и предвид неговото участие в т.нар. руско-турски поток. Той като шеф на "Булгартрансгаз" е имал участие в тези процеси, имал е право на мнение и е трябвало, като вижда, че има спорни въпроси, независимо, че не е бил основен фактор в преговорите, да потърси обществено мнение или да отиде в министерство на енергетиката." – каза още Мартин Димитров.

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.