17 Юли, 2026

Новогодишният концерт на Виенската филхармония – с нова програма, участва и Хорът на виенските момчета

Точно в 12.15 ч. на 1 януари

Всяка година на 1 януари, точно в 12.15 ч. виенските филхармоници приковават вниманието на меломаните от десетки страни със своя Новогодишен концерт. От десетилетия насам музикалното събитие, което се излъчва от Златната зала „Музикферайн“, е традиционен поздрав на Австрия към света, но и културен феномен от световна величина, който се очаква с нетърпение.
И през тази година концертът ще бъде излъчван пряко от БНТ и програма "Христо Ботев" на БНР.

На диригентския пулт за трети път в историята на концерта (след 2011 и 2013 година) ще застане австриецът Франц Велзер-Мьост, предаде БНР.  Програмата е пълна с премиери: 14 от общо 15-е творби, включени в нея, никога досега не са били изпълнявани в новогодишния концерт. Сред тях са "Кадрилът на циганския барон" от Йохан Щраус-син, Валсът "В уютната нощ" на Карл Михаел Цирер, увертюрата към оперетата "Изабела" на Франц фон Супе и още много други "скрити съкровища", които диригентът Франц Велзер-Мьост е издирил специално, за да превърне тазгодишното си участие в незабравимо преживяване.

Освен виенските филхармоници ще имаме удоволствието да чуем и Хора на виенските момчета, който през 2023 празнува 525 години от създаването си. Към него за първи път ще се присъедини и Хорът на виенските момичета, създаден през 2004 година. А телевизионните зрители ще могат да се насладят и на изкуството на солистите от Виенския държавен балет, които ще танцуват по хореография на Ашли Пейдж, облечени в костюми на британската дизайнерка Емма Риот.

Сподели:
Виртуозният Найджъл Кенеди се завръща у нас с юбилеен концерт на Античния театър в Пловдив

Виртуозният Найджъл Кенеди се завръща у нас с юбилеен концерт на Античния театър в Пловдив

След 15 години извън големите сцени, световният цигулар избира България за спирка от историческото си Virtuoso Tour, което съвпада с неговата 70-годишнина

София очаква „Стихотворения – порнографска поема 1968“ на политическия емигрант Атанас Славов

София очаква „Стихотворения – порнографска поема 1968“ на политическия емигрант Атанас Славов

Той беше "творец обичащ истината и свободата, отхвърлящ политическото и духовно потисничество, казва за него Кърт Вонегът"

Носителят на "Букър" Георги Господинов: Изкуственият интелект може да пише книги, но не може да бъде писател

Носителят на "Букър" Георги Господинов: Изкуственият интелект може да пише книги, но не може да бъде писател

„Езикът е натрупана памет и понеже нашият език е стар, той има много натрупана памет, което е предимство"

Коментари (0)