29 Декември, 2025

Шмигал: Украйна получи 1,35 млрд. долара безвъзмездна помощ от САЩ

Шмигал: Украйна получи 1,35 млрд. долара безвъзмездна помощ от САЩ

Денис Шмигал

За хуманитарни и социални програми

Украйна е получила 1,35 млрд. долара безвъзмездна помощ от Съединените щати. Средствата ще бъдат разпределени за хуманитарни и социални програми, обяви министър-председателят Денис Шмигал.

Безвъзмездната помощ надгражда предишната американска помощ, например инициативата Rehab4U на стойност 13 млн. долара, стартирана през октомври 2024 г., за да помогне на украинците при възстановяването след войната.

Украйна все повече се нуждае от чужда помощ, тъй като войната на Русия оказва все по-голям натиск върху икономиката на страната, съобщи „Киев Индипендънт“.

В публикация в социалната мрежа X, Шмигал обясни, че финансирането е осигурено от Агенцията на Съединените щати за международно развитие (USAID).

Премиерът подчерта, че средствата ще подкрепят критични хуманитарни и социални инициативи. „Това е ключова инвестиция в устойчивостта на Украйна и глобалната сигурност“, подчерат той.

Финансовият министър Сергей Марченко заяви, че от февруари 2022 г. пряката бюджетна подкрепа от САЩ е достигнала общо 28,2 млрд. долара. Това превръща САЩ в най-големия финансов донор на Украйна.

Министърът подчерта, че това партньорство помага на Украйна да поддържа финансова стабилност и да предоставя основни обществени услуги, включително образование и спасителни служби, в условията на руска агресия.

Държавният департамент на САЩ вече е отпуснал 237 млн. долара хуманитарна помощ за осигуряване на животоспасяваща помощ, включително критична готовност за зимата преди тежките месеци.

Марченко също така потвърди ангажимента на министерството за отговорен и прозрачен процес на финансиране. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп и Зеленски не се разбаха за Донбас, 20-точковият мирен план е съгласуван на 90%

Тръмп и Зеленски не се разбаха за Донбас, 20-точковият мирен план е съгласуван на 90%

„Съгласихме се, че гаранциите за сигурност са ключов етап за постигането на траен мир, и нашите екипи ще продължат да работят по всички аспекти“, заяви Зеленски

Преговорите между Тръмп и Зеленски приключиха, очаква се изявление

Преговорите между Тръмп и Зеленски приключиха, очаква се изявление

След 2,5 часа срещата приключи и в момента започва видеоконференция на двамата президенти с европейски лидери

Вучич клекна пред протеста: Ще има предсрочни избори

Вучич клекна пред протеста: Ще има предсрочни избори

"Те просто няма да са толкова щастливи, когато преброят гласовете. Ще ги победим навсякъде в Сърбия“, каза той пред сградата на Народното събрание в центъра на Белград.