24 Ноември, 2024

Бивша съдийка от СГС е обявена за издирване

Бивша съдийка от СГС е обявена за издирване

Съдия Мария Георгиева Иванова

Мария Иванова беше сочена като близка на бившите председатели на съда Георги Колев и Владимира Янева

Бившата съдийка от Софийския градски съд Мария Иванова, която неотдавна беше обвинена в пране на пари, вече е обявена за издирване. Това се е наложило, след като преди две седмици Софийският апелативен съд й наложи мярка за неотклонение задържане под стража, но разследващите не са я открили на домашния й адрес, информира "Капитал".

На 2 юли Мария Иванова, която е дисциплинарно уволнена през 2016 г., беше задържана от полицията заедно с приятеля й израелския гражданин Владимир Бронфенбренер по обвинения за пране на пари. Според разследващите двамата с поредица от преводи се опитали да прикрият произхода на 1 млн. 410 хил. евро, които били придобити чрез измама във Франция и Белгия.

Според прокуратурата двамата използвали хора "с нисък социален статус", за да регистрират фирми, през чиито банкови сметки преминавали парите. Парите идвали основно от Франция и Белгия, а впоследствие били превеждани към различни държави като Хърватия и Хонконг.

На 4 юли съдия Стефан Милев от Софийския градски съд (СГС) разгледа искането за постоянното задържане на двамата и отказа да ги задържи.

Само седмица по-късно Софийският апелативен съд (САС) отмени определението на съдия Милев и разпореди да бъде задържана Мария Иванова, но тя не е била в залата, не е открита и на домашния адрес.

Мария Иванова, по-известна като Мария Георгиева, беше съдия в Софийския градски съд, сочена като близка на бившите председатели на съда Георги Колев и Владимира Янева. През 2012 г. Инспекторатът към ВСС внесе предложение да бъде наказана заради множество нарушения в работата й, но беше уволнена едва през 2016 г.
Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес