27 Април, 2025

Bloomberg: Екипът на Доналд Тръмп разработва мащабна стратегия за санкции срещу Русия

Bloomberg: Екипът на Доналд Тръмп разработва мащабна стратегия за санкции срещу Русия

Снимка: ЕПА/БГНЕС Руските танкери са хвърлили котва в различни точки на океана.

Според тях се разглеждат два основни подхода

Екипът на новоизбрания президент Доналд Тръмп разработва мащабна стратегия за санкции срещу Русия, с цел да я принуди към мирно споразумение с Украйна в близките месеци. Това съобщава Bloomberg, позовавайки се на информирани източници.

Според тях се разглеждат два основни подхода. Първият вариант цели леко да подтикне Русия към споразумение, ако прекратяването на войната в Украйна изглежда вече близо. В този случай САЩ биха обмислили определени облекчения на санкциите спрямо руския петролен сектор. Вторият вариант, напротив, предвижда засилване на санкционния натиск върху Русия, за да бъде принудена да прекрати войната.

По думите на източниците на изданието, тези планове на екипа на Тръмп все още са в ранен етап на разработка и в крайна сметка ще зависят от решенията на самия новоизбран президент.

В същото време, както отбелязва Bloomberg, екипът на Тръмп ще се изправи пред същата дилема, пред която беше изправен и Байдън: как да окаже натиск върху Русия, като същевременно избегне сериозни сътресения на глобалните петролни пазари и запази статута на долара като световна резервна валута.

Според Bloomberg първият тест, който ще покаже намеренията на екипа на Тръмп, ще бъде в средата на март. Тогава изтича срокът на така наречената „обща лицензия“, която предоставя изключения от някои санкции. Ако администрацията на Тръмп позволи прекратяването на тези изключения, това може да увеличи натиска върху Кремъл.

Източниците отбелязват, че по-агресивна руска политика може да накара екипа на Тръмп да засили вторичните санкции върху търговията с петрол, включително спрямо големи компании в Китай и Индия. Друг възможен подход са по-строги ограничения за танкерите, които транспортират руски петрол през датските и турските проливи.

По-мек сценарий би могъл да означава вдигане на „таванa“ на разрешената цена за руския петрол над сегашните 60 долара за барел.

Санкции срещу Русия: последни новини

Както съобщи УНИАН, десетки петролни танкери от т.нар. „сенчест флот“ са хвърлили котва в различни точки на океана, включително край бреговете на Китай и Руската федерация. Причината е новият пакет санкции на САЩ от 10 януари, който санкционира сътрудничеството с тези танкери.

Също така беше съобщено, че наскоро САЩ наложиха мащабни санкции срещу Русия и Китай. Новият пакет санкции е сравним по мащаб с удара върху руския петролен износ от миналата седмица, но този път засегнат е и руският отбранителен сектор.

Сподели:

Коментари (0)

DW: Каква цена е готова да плати Украйна за мира?

DW: Каква цена е готова да плати Украйна за мира?

"На руснаците не може да им се вярва. Правят се, че са съгласни да сключат договор, но не спазват нищо. Те ще продължат да ни заблуждават - и нас, и света", казват хората в Източна Украйна

От днес гробът на папа Франциск е отворен за посещения

От днес гробът на папа Франциск е отворен за посещения

Той се намира в базиликата "Санта Мария Маджоре" в Рим, където Светият отец поиска да бъде погребан

В Белия дом разкриха плановете на Тръмп за следващите 100 дни

В Белия дом разкриха плановете на Тръмп за следващите 100 дни

Президентът на САЩ ще се съсредоточи върху търговски споразумения и мирни преговори