16 Януари, 2025

Русия опука за година една четвърт от свръхпечалбите от износа на нефт и газ, натрупани за 20 години

Русия опука за година една четвърт от свръхпечалбите от износа на нефт и газ, натрупани за 20 години

Колаж: faktor.bg/ Снимки: pixabay.com, БГНЕС

Според Bloomberg, руският ФНБ е подложен на натиск заради увеличените бюджетни разходи, свързани с военните нужди

Миналата година Русия изразходва почти една четвърт от ликвидните резерви на така наречения Фонд за национално благосъстояние (ФНБ), тоест свръхпечалбите от износа на нефт и газ, натрупани през първите 20 години от управлението на Владимир Путин. За това съобщава Bloomberg, позовавайки се на данни от Министерството на финансите на РФ.

Отбелязва се, че в номинални стойности общият размер на руския ФНБ през миналата година почти не се е променил и е възлизал на около 12 трилиона рубли (117 милиарда долара). Обаче ситуацията изглежда по-различна, ако се вземат предвид само паричните резерви и ликвидните ценни книжа, тоест активите, които могат лесно да бъдат използвани за текущи разходи. Тези активи са намалели с 24% през миналата година, достигайки 3,8 трилиона рубли към 1 януари тази година.

Като цяло, от началото на пълномащабната война високоликвидните активи на ФНБ са намалели с 57%: преди инвазията те са възлизали на 8,9 трилиона рубли.

Според Bloomberg, руският ФНБ е подложен на натиск заради увеличените бюджетни разходи, свързани с военните нужди. Руското Министерство на финансите е било принудено да изразходва 1,3 трилиона рубли от ФНБ за покриване на бюджетния дефицит през миналата година.

Освен това част от ФНБ се състои от облигации, издадени за финансиране на мащабни инфраструктурни проекти. Казано просто, това са дългови записки, които ще бъдат изплатени някога в бъдеще, ако всичко върви по план. Според изчисленията на Bloomberg, обемът на такива облигации в състава на ФНБ е нараснал с 50% през миналата година, а от началото на 2022 г. - четирикратно.

Bloomberg също така отбелязва, че според изчисленията на Централната банка на Русия съществува потенциален сценарий за пълно изчерпване на Фонда за национално благосъстояние още през 2025 г. Това може да се случи при "значително влошаване на външните условия" и срив на цените на нефта.

Ситуация в руската икономика

Както съобщи УНИАН, Русия е създала скрита схема за финансиране на разходите за война, което е позволило фактическият военен бюджет да се удвои. Бившият финансист на Morgan Stanley и Bank of America Крейг Кенеди посочва, че по време на войната руските военни заводи са получили преференциални кредити, чийто размер е равен на военния бюджет на страната за същия период.

Въпреки това, тази схема носи очевидни рискове. Освен стимулирането на инфлацията, която вече е проблем за икономическата система на РФ, предоставянето на преференциални кредити на неплатежоспособни военни заводи създава заплаха от банков и финансов колапс в Русия. Избягването на тази криза е възможно само ако тези кредити се погасяват от федералния бюджет. Но в такъв случай няма да останат средства за други нужди.

fakror.bg

 

Сподели:
Сирийският лидер Шараа: Готови сме да приемем сили на ООН в буферната зона с Израел

Сирийският лидер Шараа: Готови сме да приемем сили на ООН в буферната зона с Израел

Зеленски: Путин се страхува от Америка, Китай и обединена Европа

Зеленски: Путин се страхува от Америка, Китай и обединена Европа

Киев не разглежда възможността за гаранции за сигурността на Украйна без участието на САЩ

Димитър Ганев: Комбинация между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС – Доган изглеждаше доста екстравагантна преди няколко месеца

Димитър Ганев: Комбинация между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС – Доган изглеждаше доста екстравагантна преди няколко месеца

Имало е такива моменти, в които  доверието е превишало недоверието, но са били много рядко