Директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров иска да премести старинна църква-паметник на културата от пернишкото село Беренде в Националния исторически музей, защото според него в момента е недостъпна. Това съобщи той първо пред БНР и агенция "Фокус". Този път обещава да спазва закона.
"Св. Петър и Павел" е малък параклис на 1 км западно от с. Беренде. В него има ценни стенописи от XIII в., които изобразяват цар Иван Асен II и според Божидар Димитров са от световно, а не само национално значение, както са категоризирани в момента. Според сайта "Свети места" църквата е в много тежко състояние, разкопана е от иманяри, покривът й е нестабилен и се нуждае от спешна реставрация. Според Божидар Димитров обаче това би било много трудно на сегашното й местоположение и най-елегантното решение би било да се премести изцяло.
Това е честа практика, обясни директорът на НИМ и направи паралел с храмовете Абу Симбел в Египет, преместени парче по парче от ЮНЕСКО заради построяването на Асуанския язовир. "В Италия бяха преместени замъци, крепости. В България също имаме известен опит, съвсем наскоро, две римски гробници, намерени на улица "Позитано" от един италиански инвеститор, който не искаше да губи 400 кв. метра площ и предложи да плати пренасянето им. Те са в НИМ, елате ги вижте."
Божидар Димитров твърди, че преместването на тази църква няма да доведе до допълнително увреждане и стенописите ще се запазят много добре. "Айде, опитвам се, ваш'та мама соросоидска, да ви хвана логиката как ще доведе до унищожение на паметници", реагира той на въпроса на "Дневник". "Подбива се в основата една бетонна плоча, закрепва се с едни железни релси, след което се повдига с един кран и се донася до София." Запитан дали няма да е по-добре за региона да си има един ценен обект, той отвърна, че мястото е "такова върло, че никой не може да стигне до там."
Цялата операция по сметките на Димитров би струвала 40-50 хиляди лева. Директорът на НИМ обаче опроверга изказването си пред "Фокус", че вече има българска фирма, която ще се заеме с това. "Знам законите, ще обявя обществена поръчка", заяви той и допълни, че идеята му дошла вчера (бел. ред. - в неделя) и тепърва започвал, съобщава "Дневник".
Църквата е притежание на българската държава и първо формално трябва да бъде прехвърлена към НИМ, след което интервенцията трябва да бъде одобрена от Националния институт за недвижимо културно наследство. "Той не дава разрешение, той дава мнение... Министерството на културата дава разрешение. Ако не разрешат, здраве да е, има и други неща да се правят", каза Димитров.
"Няма незаконно да постъпваме в нито един случай. Това е малката полза от Ивайло Дичев и от Манол Глишев, да внимаваме много, да не допуснем и най-малкото нарушение на закона."
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."