Обнадеждаващите новини са на фона на предупреждение от Световната здравна организация, че пандемията се ускорява в глобален мащаб, а една пета от човешкото население остава блокирано, за да се спре заразата, предава БНР.
Броят на починалите пациенти в света е вече над 16 500, заразите са над 378 000 в 174 държави и територии.
„Необходими бяха 67 дни вирусът да зарази първите 100 000 души по света от началото на пандемията в Китай през декември. Само 11 дни бяха нужни за втората вълна от 100 000 и само 4 за третата вълна инфектирани 100 000 пациенти“, каза генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус.
Лъч надежда за Италия - броят на смъртните случаи са 602 вчера - по-малко в сравнение със 793 в събота и 651 в неделя. Новите инфекции също намаляха от 6557 в събота до 4789 вчера.
В Германия данните са с обратна тенденция - случаите се увеличиха с почти 5 хиляди за ден до 27 436, а смъртните случаи станаха 114, сочат данните на Института „Роберт Кох“.
Вчера британският премиер Борис Джонсън обяви по-строги мерки и е забранено излизането от домовете освен за купуване на основни стоки.
В Испания войници откриха възрастни пациенти, изоставени в старчески домове, някои от тях дори мъртви. Води се разследване, а ледена пързалка в Мадрид беше превърната lъв временна морга.
Броят на смъртните случаи в Испания е 2182, за 24 часа починаха 462-ма пациенти. В Съединените щати е епицентърът на заразата. Голямата ябълка е напълно пуста, след като броят на смъртните случаи достигна 560 в страната, а инфекциите са 44 хиляди.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас