Бившият шеф на скандалната "Военна полиция" ген. Борислав Сертов има вече ново назначение - военно аташе в Москва. Решението за назначението е взето още на 13 януари от МС, много преди да избухне шпионския скандал у нас. По този повод главният прокурор Иван Гешев обяви в интервю за българска ТВ медия, че службата, оглавявана от Сертов е била изолирана от разследването, защото й няма доверие.
Името на Сертов нашумя, след като "Военна полици" преди дни арестувания шпионин Иван Илиев, обявен за Резидента, и той се оказа на метри от посолството на Русия в София.
Само бързото вдигане по тревога на силите на полицията и жандармерията довело до повторното залавяне. Експерти, които следят развитието на шпионския скандал у нас, допускат, че бившият военен разузнавач е можел да поиска политическо убежище в дипломатическата мисия. И ако не е имало бърз повторен арест, посоката на международния скандал е щяла да мине на друго ниво, пише 24chasa.bge .
От брифинга на прокуратурата се разбра единствено, че се проверяват длъжностни лица, допуснали бягството на Резидента. Охранителите, които или са били до тоалетна, или са потърсили вода, защото много ожаднели, са служители на „Военна полиция”. Конфузната ситуация вече седмица не е коментирана от висшето военно ръководство, макар показания да са давали адмирал Емил Ефтимов, началник на отбраната и бригаден генерал Борислав Сертов, доскорошен директор на “Военна полиция”.
Продължава и „шумното мълчание” на върховния главнокомандващ - Румен Радев. Президентът не взема отношение по шпионския скандал, разкрил пробив в националната сигурност и в тази на НАТО. Действията на българските служби обаче подкрепи генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Видимото желание на висши военни около бягството на Резидента да няма публично говорене, контрастира с напрежението в самата служба „Военна полиция”. Нейни служители са споделили пред разследващите, че скандалът с арестувания шпионин не е първият, при който военни полицаи демонстрират странно поведение към руската резидентура в България.
От януари "Военна полиция" - специализираната структура, която охранява личния състав и военни обекти, ползвани от българската армия и части на НАТО, няма титуляр на поста директор.
Преди 3 месеца правителството освободи от длъжността ген. Борислав Сертов, който става аташе по отбраната в българското посолство в Москва.
Новият пост на Сертов негови колеги обясняват с демонстрираните близки контакти на висшия натовски офицер с представители на руското посолство у нас.
Все още военни полицаи коментират скандала през 2019 г. , когато група руски граждани изненадващо се появили във военен обект край Пловдив, където имало специализирана военна техника на НАТО. Сред гостите е бил и руският военен аташе по това време в България Василий Сазанович. През декември 2020 г. дипломатът бе обявен за „персона нон грата” от българските власти заради шпионаж и напусна страната. Служителят, който е разрешил на руските граждани и дипломата да влязат в обекта на НАТО , вероятно е бил подп. Димитър Димитров от регионалната структура на „Военна полиция”. Проверка обаче видимо не била направена, тъй като месеци по-късно Борислав Сертов издига на ръководна длъжност в София подполковник Димитров и той се премества в столицата. Този офицер е отговарял и за охраната на разкритата преди седмица група за шпионаж, когато Иван Илиев успява да избяга при първия арест.
Що се отнася до визитата на руската делегация във военното поделение край Пловдив, тя се обяснява с близките контакти да дипломатите с тогавашния директор на „Военна полиция” . Докато е бил в България Василий Сазанович не веднъж е забелязван да посещава управлението на „Военна полиция” в София. За това потвърждават само военни полицаи, тъй като подобни специални визити не оставали в дневниците на посетителите. Колеги на Сертов дори засичали директора си и руския дипломат на служебното стрелбище и на полигона край Сливница, където двамата упражнявали уменията си да стрелят с „Макаров” и с „Калашников”.
Сазанович е и гост на официалния празник на „Военна полиция” заедно с военните аташета от държавите членки на НАТО.
Не е ясно има ли връзка между освобождаването на Сертов от „Военна полиция” по-малко от месец след изгонването на Сазанович от България.
Самият генерал има нетипично за висш натовски военен поведение, ако се съди по изявите му в социалните мрежи. Там се разбира, че е в близки отношения с началника на администрацията на президента – Димитър Стоянов, който също е бивш офицер от армията. Двамата комуникират оживено във фейсбук. Вероятно причината е скорошното заминаване на Сертов за Москва, където посланик е бившият съветник на Румен Радев - Атанас Кръстин. Президентът дълго бави назначението на първи дипломат в Русия, отказвайки да подкрепи кандидатурата на правителството Меглена Плугчиева. След месеци на обсъждане Кръстин бе наложен за посланик.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас