Историците и обществениците 151 години спорят дали на 18 или на 19 февруари е обесен Дякона Васил Левски. Спорят и къде е гробът му.
Но Левски отдавна е престанал да бъде материален образ за българина и вече има силата на Светия дух. Спорим и дали поп Кръстьо е истинският му предател. Със сигурност обаче се знаят имената на четирима българи, които са участвали в съдебната комисия и са пратили хладнокръвно и съзнателно Апостола на бесилото. Обществото е дало присъдата си към тях, но имената им никога не трябва да се забравят, въпреки че липсват в учебниците по история, оставайки скрити и непознати.
Това са : Хаджи Иванчо Хадживеличков Пенчович, член на държавния съвет към империята. По-късно след освобождението той се оказва и един от първите дарители, които дават пари, за да се издигне в София паметник на Левски.
В съдебната комисия са включени и първенците на София: Мито Панов Каймакчийски, член на ръководството на българската църковно-училищна община, Хаджи Мануил (Мано) Стоянов, член на софийския меджилис и Петър (Пешо) Тодоров – Желявеца, член на софийския меджилис.
Да бъдем предавани от свои, е част от българската народопсихология. Сигурно затова минути преди да увисне на въжето със страшна сила, Апостолът е плакал.

Още от От редактора
Роден е Филип Димитров, премиерът, преобърнал политиката ни в посока към Запада, ЕС и НАТО
Политикът от Съюза на демократичните сили е министър-председател на България от 8 ноември 1991 г. След вот на недоверие, породен от устремния ход на правителството за "смяна на системата", напуска поста на 30 декември 1992 г.
98 години от рождението на Иван Радоев - поетът, останал независим в "годините на мълчание"
НЕБЕСНА ЧИТАНКА
Роден е Богдан Филов: Министър председател, един от тримата регенти, убити от „народната власт“ през 1944 г.
Присъдата му от „народната власт“ е отменена чак през 1996 г. Ученият и политик е бил ректор на Софийския университет, директор на Българския археологически институт с музей, председател на БАН, регент от 9 септември 1943 г. до 9 септември 1944 г.