Учени от Института по цитология на Руската академия на науките „Луи Пастьор” установиха, че веществото пиперин в черния пипер може да блокира разпространението на COVID-19, а резултатите от изследването им са публикувани в списание Biomedicines.
Олга Остроумова, главен научен сътрудник в Института и член на Руската академия на науките обясни, че един от начините за намаляване на разпространението на коронавируса е създаването на лекарства, които блокират протеините на повърхността на човешката клетка, към които се прикрепя инфекциозен агент за по-нататъшно проникване. В същото време COVID-19 постоянно и бързо мутира. Това води до факта, че протеините, чрез които вирусът навлиза в клетките, могат постоянно да се променят и с течение на времето такива лекарства губят своята ефективност.
Ето защо руски учени решиха да изследват вещества, които могат да блокират не взаимодействието с протеини, а сливането на липидните мембрани на човешките клетки и коронавируса - това е предпоставка за проникване на вируса в клетката, обясни специалистът.
"За това са използвани растителни алкалоиди. Например най-ефективното съединение – пиперинът, което се съдържа в черния пипер, отдавна се използва в биоактивни добавки за различни медицински цели", каза Остроумова.
За експеримента са избрани 20 различни алкалоида. При тестване върху модели на вирусни и клетъчни мембрани в присъствието на фрагмент от протеина на коронавирусната инфекция, който е отговорен за сливането, пиперинът показа най-голяма ефективност.
Изследователите стигнаха до заключението, че пиперинът променя свойствата на вирусната липидна обвивка. В резултат на това вирусът губи способността си да се слива с мембраните на човешките клетки и не може да проникне в тях, като по този начин се спира разпространението на COVID-19./БГНЕС
Следете с Фактор
Свят
Зеленски: Путин иска войските му да изтласкат ВСУ от Курска област до 20 януари
- 20:05, 24 Ноември, 2024
Арт Фактор
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
- 19:35, 24 Ноември, 2024
Наука
Уран остава загадка за учените - заради неясна представа за магнитното му поле
- 18:15, 24 Ноември, 2024
Още от Чичо доктор
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция