Каталин Карико и Дрю Вайсман спечелиха Нобелова награда за медицина за тяхното изследване на иРНК ваксина.
Тяхното откритие вече е носител на множество големи награди за медицина, но в днешно време Нобеловият комитет често изчаква десетилетия, за да връчи наградите си, за да се увери, че изследванията са издържали проверката на времето.
През годините наградата за медицина е увенчала революционни открития като откриването на рентгеновия апарат, пеницилина, инсулина и изследването на човешкото ДНК.
Миналогодишният победител беше шведския учен Сванте Паабо за открития в човешката еволюция, които отключиха тайните на неандерталската ДНК, като предоставиха ключови прозрения за нашата имунна система, включително уязвимостта към тежък Ковид-19, припомня БГНЕС Наградата беше втора в семейството. Бащата на Паабо, Сун Бергстрьом, печели Нобелова награда за медицина през 1982 г.
Обявяването на Нобеловата награда продължава с наградата за физика утре, химия в сряда и литература в четвъртък.
Наградата за мир - най-дългоочакваната Нобелова награда и единствената, която се обявява в Осло, ще бъде връчена в петък, преди наградата за икономика да закрие призовата седмица на 9 октомври.
Наградите носят парична награда от 11 милиона шведски крони (1 милион долара). Парите идват от завещание, оставено от създателя на наградата, шведския изобретател Алфред Нобел, починал през 1896 г.
Наградният фонд беше увеличен с 1 милион крони тази година поради спада на стойността на шведската валута.
Лауреатите са поканени да получат своите награди на церемонии на 10 декември, годишнината от смъртта на Нобел. Престижната награда за мир се връчва в Осло по негово желание, а останалите церемонии по награждаването се провеждат в Стокхолм. /БГНЕС
Каталин Карико, снимка: БГНЕС
Изследванията им доведоха директно до първите мРНК ваксини за борба с Ковид-19
Фактор Фактор
Още от Наука
Учени: Пиенето в млада възраст уврежда дълготрайно мозъка
Проведен е експеримент с прекомерни количества алкохол при мишки, като е симулирана човешката склонност към препиване през уикендите.
Земята е имала пръстени като Сатурн?
Учени смятат, че тази хипотеза не е съвсем невъзможна
Глобалното затопляне променя цялата флора и фауна в Егейско и в Йонийско море
Почти изчезнаха мидите, които се събират в плитки места, на дълбочина от 5 метра