24 Ноември, 2024

Не гените, а храната определя съдбата ни (видео)

Не гените, а храната определя съдбата ни (видео)

Росица Коцева

„Генетиката на човека е като зареден пистолет. Но дали ще натиснем спусъка зависи изцяло от нас.“, казва Росица Коцева във „Видимо и невидимо: Хапка по хапка“. В предаването тя разобличава още една лъжа, според която една от причините за заболяване от захарен диабет тип 2 е генетичната предопределеност, базирайки се на изследванията на д-р Брус Липтън, доктор на биологическите науки, учен-изследовател, преподавал в много медицински учебни заведения.

Според изследванията на множество учени, сред които и д-р Брус Липтън, които изследват в детайли механизмите, чрез които клетките получават и обработват информация, се доказва, че храненето играе главна роля в това кои гени се активират в епигенетичното развитие на клетките.

„Когато провеждах изследванията си по клониране на стволови клетки, в същото време преподавах и в медицинската школа. Генетичният детерминизъм беше по това време преобладаващо убеждение - че гените са способни да се включват и изключват сами и да регулират не само нашата физическа структура, но и нашите емоции и поведение. Гените изглеждаха като контролиращ фактор на всички аспекти на нашия живот. Приписвахме им тогава характеристиката на самореализация, което означава, че гените могат да се включват и изключват сами.“, казва д-р Б. Липтън.

В края на предаването очаквайте рецепта за супа топчета без застройка, подходяща за хора с нетолерантност към мляко и яйца. 
Какви са изводите до които е стигнал д-р Липтън с неговите генетични експерименти, как да се храним и какви храни да избягваме, ако имаме диабет тип 2 или инсулинова резистентност, ще разберете, като гледате видеото:

Сподели:

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот

Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция

Как да облекчим болките в гърба и раменете