"Здравеопазването ни не боледува отсега и ситуацията, която наблюдаваме днес и в която лекарите се оплакват от недофинансиране и липса на реформи не е нова, тя хронично се повтаря." Това каза в сутрешния блок на БТВ д-р Стефан Константинов, бивш министър на здравеопазването в правителството на ГЕРБ.
"Проблемите в здравеопазването трябва да се решат на най-високото ниво в държавата, а именно в парламента. Още от тройната коалиция, като се мине през управлението на ГЕРБ и няколкото здравни министри там и се стигне до днешната министърка, всички са имали идеи и са се опитвали да започнат реформи в здравната система, но когато тези предложения са стигали до парламента и те образно казано са изчезвали. Един от симптомите, че здравната система не се управлява добре е големият брой на хоспитализациите. Преди няколко години техният брой беше около 1 милион годишно, докато сега тази бройка е около 2 милиона. Тъй като българите не сме се увеличили двойно изводът е, че парите за здравеопазване просто не се управляват добре. Очевидно това е лесния начин да се усвоят определяните всяка година за здравеопазване около 3 милиарда или повече лева", каза още той.
"Министърът може да предложи едни реформи в НС, но той трябва да има подкрепа от правителството и от политическите партии в парламента. Аз като лекар бих искал да се дадат максимално количество пари в здравеопазването. Проблемът е, че протестиращите в момента лекари и болници дори и да се дадат допълнителни пари за здравеопазването, те няма да видят тези допълнителни средства, а ще изтекат в установилите се в системата лобита", смята д-р Стефан Константинов.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).