Запоите с алкохол в младежки години могат да нанесат дълготрайни увреждания на мозъка, както и да доведат до алкохолизъм в по-напреднала възраст, показват резултатите от ново изследване. Причината е следната - спиртните напитки, пити на младини, може да доведе до трайни изменения на ДНК, пише obekti.bg, позовавайки се на Daily Mail.
Измененията на ДНК и уврежданията на мозъка могат да изложат тийнейджърите на риск от тревожни разстройства и алкохолизъм, твърдят учените. Алкохолът променя гените в мозъчните клетки, което слага край на създаването на връзки между клетките. В резултат на това се стига до промени в поведението.
Проф. Субдаш Панди от колежа по медицина в Илинойския университет обяснява, че младежките запои увреждат нормалното развитие на мозъка.
"Нашето изследване доказа механизма как гуляйджийското пиене през юношеството може да доведе до трайни изменения, които се изразяват в тревожност и алкохолизъм при възрастните. Мозъкът не се развива както би трябвало, в резултат на което се получават трайни поведенчески промени.
По време на изследването проф. Панди и екипът му извършили лабораторни плъхове на възраст от 28 дни, за да проверят как въздейства на мозъка им алкохола. Схемата била 2 дни с алкохол, три дни без, а експериментът продължавал 13 дни. Плъховете, на които бил даван алкохол, променили поведението си и измененията продължавали дълго, след прекратяването на подаването на алкохол.
Още от Чичо доктор
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция
Как да облекчим болките в гърба и раменете