Едва между 1- 3% нашенци се имунизират срещу грип, което е много далеч от средните европейски стойности. В Испания, Холандия и Великобритания достига до 60-70 на сто сред рисковите групи. Това заяви телевизия главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев в ефира на Нова телевизия.
Според него времето за ваксинация е отминало, тъй като в момента сме на прага на грипна вълна в Европа. „От края на миналата седмица процента на положителните проби е надминал 10 на сто, което е прагът. Беше 13%. Единственият критерии, по който можем да преценим дали е прекалено късно, е дали имаме три седмици. В момента не съм сигурен, вероятно е да ги имаме – до епидемични стойности ще стигнем най-рано в края на януари и началото на февруари”, обяснява здравният специалист.
„Всеки може да се имунизира, но има хора, за които е силно препоръчително. Това са по-възрастните, хората с хронични заболявания и децата с чести заболявания”, категоричен бе експертът. „Никой не би могъл да каже откъде ще дойде вирусът и колко хора ще заразят, непредвидим е. Изводите ни са от това, което се случва в Северна Америка. От 2 седмици имаме информационно затъмнение, така че сега не знаем какво се случва с вирусите. Хората, които са боледували, са изградили имунитет, но само към определен вирус. Така, че те могат пак да се разболеят”, коментира д-р Кунчев.
„Грипният вирус е в непрекъсната промяна и винаги може да извади нови варианти, с които да е една стъпка пред нас. Добрата новина е, че и трите щама са високочувствителни към антивирусни препарати”, заяви той. „Когато има повишаване на температурата, заболеваемостта е по-висока заради по-честите контакти. Заразените трябва да си стоят у дома” посъветва здравният инспектор.
Още от Чичо доктор
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?
Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали
Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота
У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).