25 Ноември, 2024

Пренебрежимо малко нашенци се имунизират срещу грип

Пренебрежимо малко нашенци се имунизират срещу грип

Едва между 1- 3% нашенци се имунизират срещу грип, което е много далеч от средните европейски стойности. В Испания, Холандия и Великобритания достига до 60-70 на сто сред рисковите групи. Това заяви телевизия главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев в ефира на Нова телевизия.

Според него времето за ваксинация е отминало, тъй като в момента сме на прага на грипна вълна в Европа. „От края на миналата седмица процента на положителните проби е надминал 10 на сто, което е прагът. Беше 13%. Единственият критерии, по който можем да преценим дали е прекалено късно, е дали имаме три седмици. В момента не съм сигурен, вероятно е да ги имаме – до епидемични стойности ще стигнем най-рано в края на януари и началото на февруари”, обяснява здравният специалист.

„Всеки може да се имунизира, но има хора, за които е силно препоръчително. Това са по-възрастните, хората с хронични заболявания и децата с чести заболявания”, категоричен бе експертът. „Никой не би могъл да каже откъде ще дойде вирусът и колко хора ще заразят, непредвидим е. Изводите ни са от това, което се случва в Северна Америка. От 2 седмици имаме информационно затъмнение, така че сега не знаем какво се случва с вирусите. Хората, които са боледували, са изградили имунитет, но само към определен вирус. Така, че те могат пак да се разболеят”, коментира д-р Кунчев.

„Грипният вирус е в непрекъсната промяна и винаги може да извади нови варианти, с които да е една стъпка пред нас. Добрата новина е, че и трите щама са високочувствителни към антивирусни препарати”, заяви той. „Когато има повишаване на температурата, заболеваемостта е по-висока заради по-честите контакти. Заразените трябва да си стоят у дома” посъветва здравният инспектор.

Сподели:
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).