На второ за седмицата заседание кабинетът официално реши, че държавните фирми и тези с държавно участие трябва да предоставят на бюджета 100% дивидент, тоест цялата си печалба, до 30 юни. Предишно решение - на служебното правителство, предвиждаше това да стане до 15 май.
Министърът на финансите Асен Василев обяви, че по традиция от това задължение са изключени болниците, психиатричните заведения, ВиК дружествата, Национална компания "Индустриални зони".
Общо от дивиденти кабинетът разчита да събере около 800 млн. лв.
Обяви, че финансовата инспекция и НАП проверяват Българския енергиен холдинг заради това, че е занижил с близо 1 млрд. лв. печалбата си за миналата година. В състава на холдинга са всички държавни енергийни компании, които през последната година се радваха на значителни приходи и печалба заради скъпия ток. Това е и причината печалбата им да се използва за компенсиране на бизнеса.
Василев обясни, че през февруари холдингът обявява печалба за 2022 г. 1.5 млрд. лв. Съответна тази информация е изпратена от принципала - Министерството на енергетиката, до Министерството на финансите. На тази база предното правителство е направило разчети, че сума в такъв размер ще постъпи в бюджета. През април обаче холдингът представя нов отчет, в който печалбата е 640 млн. лв.
Проверката на финансовата инспекция, която се очаква да продължи около месец, трябва да установи на какво се дължи този счетоводен срив. Обяснението на холдинга е, че е отписал вземания от кредити, дадени на негови дъщерни дружества, които няма да успее да събере.
При представянето на акценти от готвения бюджет за тази година през седмицата Василев обяви, че една от мерките (освен повече постъпление и орязване на капиталови разходи), чрез които планира да ограничи дефицита в рамките на 3%, е да се вземе 100% дивидент от държавните фирми. Такава идеи представи преди месеци и Росица Велкова, която бе служебен министър на финансите, но в крайна сметка не я вкара в проекта за бюджет, който бе внесен в Народното събрание със заложен дефицит над 6%.
В крайна сметка служебният кабинет обаче взе решение БЕХ да плати 50% дивидент, за да не се поставя под риск поддържането на енергийните мощности - по оценка на тогавашното енергийно ведомство. Днес Василев обяви, че вземането на 100% дивидент не поставя под риск системата, защото по сметките на холдинга ще останат милиарди.
Той обаче определи случилото се като притеснително и затова очаква проверката да установи дали няма укриване на печалба и данъци.
Асен Василев
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг