Сблъсъкът между прокуратурата и управляващите навлезе в нова фаза, след като държавното обвинение проведе първия си обзор на неверните политически твърдения. С призив „всички граждани и медии да се информират от обективни и достоверни източници“, зам.-главният прокурор Десислава Пиронева отбеляза, че „атаките“ от страна на изпълнителната и законодателната власт „изкривяват обществената представа за прокуратурата, като цената за това плащат до голяма степен българските граждани“.
Тя прочете пред журналистите предварително подготвена извадка с 15 политически твърдения от периода 15-27 март. Избраните от прокуратурата изказвания са предимно на депутата от ДБ Христо Иванов (4), вътрешния министър Бойко Рашков (4) и правосъдния Надежда Йорданова (2). Обърнато е внимание също и на други лица от управлението и управляващата коалиция като премиера Кирил Петков, вицепремиера Асен Василев, говорителят на правителството Лена Бориславова, министър Даниел Лорер, предаде БТВ.
Темите са от непроведения до момента разпит на Васил Божков през закриването на спецпрокуратурата до досъдебното производство срещу Василев. След всеки точен цитат Пиронева прочете коментара на държавното обвинение, който в голямата част от случаите започваше с оценката, че политическото твърдение „показва непознаване на Конституцията и законите на Република България“ или с тази, че липсват аргументи. В написаното изявление се отбелязва,
че:
продължава да се работи по случаите „Божков“ и „Булгаргаз“;
бизнесменът може да бъде разпитан онлайн само при съгласие от страна на ОАЕ;
не е вярно, че от съдебната реформа зависи достъпа ни до европари;
спецсъдът е осъдил окончателно 1157 души (сред тях – и споразумелите се с прокуратурата за по-малко наказание – б.р.) и е оправдал само 83, което показва ефективността на специализираните структури;
главният прокурор не може да дава преки указания на прокурорите;
само наблюдаващият прокурор може да коментира досъдебно производство;
В прочетения от Пиронева текст се отбелязва още веднъж, че „главният прокурор не осъществява действия срещу конкретни лица“, като така се отговаря на казаното от Владислав Горанов в студиото на bTV: „Според мен той (Кирил Петков – б.р.) върна жеста на Гешев за това, че Гешев не го преследва за документ с невярно съдържание“. От прокуратурата обявиха, че ще правят и следващи такива обзори, ако продължи разпространението на политически твърдения, които уронват престижа ѝ и не отговарят на истината: „Освен българските граждани, ще бъдат уведомени и европейските ни партньори и институции“. След изявлението нямаше възможност за журналистически въпроси.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес