24 Ноември, 2024

Демарш за Лавров в Босна и Херцеговина, руският външен министър обиди жестоко балканската страна

Демарш за Лавров в Босна и Херцеговина, руският външен министър обиди жестоко балканската страна

Сергей Лавров

По време на балканската обиколка руският външен министър Сергей Лавров посети Босна и Хецеговина (БиХ) и Сърбия. Москва очаква да запази влиянието си в региона, като използва специални отношения с Белград и Република Сръбска, която е част от Босна. Това обаче среща противопоставяне и дори демарш от страна на други балкански лидери - както се случи по време на текущата обиколка на руския министър, пише кореспондентът на “Коммерсантъ“ Генадий Сисоев, предаде "Фокус".

Сергей Лавров посети балканските страни при втория си опит. Посещенията му бяха насрочени за края на октомври, но бяха отменени в последния момент поради пандемията. Руският външен министър замина за Балканите месец и половина по-късно съгласно програмата, одобрена като цяло през октомври. Тя обаче не беше изпълнена изцяло. Възникна грешка още в началната точка.

В първия ден от посещението си в Босна и Херцеговина (БиХ) Сергей Лавров се срещна с лидера на босненските сърби Милорад Додик, който сега оглавява Председателството, явяващо се колективен ръководен орган на републиката. Додик, който успешно се състезава със сръбския президент Александър Вучич за признанието на основния проруски политик на Балканите, потвърди близостта на своите позиции с политиката на Москва. Освен това той обеща по време на среща със Сергей Лавров, планирана за вторник, да попита колегите си от Председателството Желко Комшич и Шефик Джаферович, които представляват хърватите и мюсюлманите, за какво „злокачествено влияние на Русия в Босна“ говорят през цялото време.

Лавров очерта две ключови точки от руския подход към БиХ

1)Дейтънското споразумение, което положи основите на босненския мир преди 25 години, не подлежи на ревизия, особено отвън.

2)Институцията на върховния представител на световната общност в БиХ с нейната функция на външен ръководител е надживяла полезността си и трябва да бъде премахната.

На втория ден от посещението имаше скандал. В самото навечерие на срещата с Лавров Желко Комшич и Шефик Джаферович отказаха да общуват с руския министър. Те обясниха причините за такъв неочакван демарш, както следва.

Първо, Сергей Лавров на среща с Милорад Додик подкрепи резолюцията на парламента на Република Сръбска относно военния неутралитет, въпреки че властите на БиХ подкрепят членството в ЕС и НАТО.

На второ място, на тази среща не е било поставено националното знаме на БиХ.

И трето, гостът се изказа в подкрепа на елиминирането на поста на върховен представител, с което двама членове на Президиума не са съгласни.

„Ние възприемаме всичко това като някакво неуважение и дори отричане на държавните институции в страната", обобщи Комшич. „При цялото ми уважение към Руската федерация като голяма и мощна сила, ние не сме съгласни да бъдем руски пионки на Балканите в техните игри и демонстрации със страните от ЕС или членовете на НАТО. ".

Сергей Лавров отново трябваше да комуникира с Милорад Додик. Вярно, този път събитието беше наречено „Среща на руския външен министър с Председателството на БиХ“.

Заедно навсякъде

Pосещението на Сергей Лавров в Белград във вторник беше обречено на успех от самото начало. Сръбският президент Александър Вучич винаги се опитва да приема руски гости на най-високо ниво и предвид степента на неговия контрол над републиката никой не може да му попречи да го направи. Въпреки това винаги има достатъчно остри въпроси за обсъждане на руско-сръбските преговори. Основното е до каква степен Вучич е готов на дела, а не на думи, да бъде стратегическият партньор на Русия в региона.

Преди три месеца сръбският лидер подписа споразумение за "икономическа нормализация" с Косово в САЩ. Прилагането му, според експерти от Балканите, може да отслаби зависимостта на Сърбия от руския газ и да ускори връзката на Белград и Прищина с ръководената от САЩ система за сигурност. И всичко това се случи на фона на кампания, която се разгръща в сръбските медии и експертни среди в полза на преориентирането на Белград към САЩ. Вярно е, че през октомври Сърбия направи жест към Москва, като се съгласи да открие представителство на руското министерство на отбраната в Белград.

Източник на "Коммерсантъ" в Белград, близък до властите, наскоро обясни: "Вучич продължава да балансира във външната политика: завоят към Запада не изключва реверанс на Изток."

По време на сегашното посещение на Лавров имаше достатъчно „реверанси на Изток“. Програмата на посещението на руския министър включваше не само преговори с новия му сръбски колега Никола Селакович, но и срещи с председателя на парламента Ивица Дачич и президента Александър Вучич. Освен това сръбският президент придружаваше госта буквално навсякъде. Заедно те запалиха Вечния огън на паметника на освободителите на Белград - частица от него беше донесена от Гробницата на Незнайния воин близо до стената на Кремъл. Александър Вучич увери: "Русия винаги може да разчита на Сърбия като свой постоянен приятел." Заедно президентът и министърът посетиха главната белградска църква "Свети Сава". Там гостът прочете поздравително писмо от Владимир Путин по повод приключването на работата по изграждането на храма, която също беше финансирана от Русия. И сръбският президент тържествено каза: "Този храм е и Ваш, и наш!"
Сподели:

Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"

"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“

Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части

Кремъл вероятно ще се опита да предаде  намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта

Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация

„Ние потопихме една „Москва“, а още два руски крайцера чакаха в Средиземно море"