"ДПС винаги е имала свой кандидат за президент. Най-малкото, на последните избори това беше Пламен Орешарски. Причината този път кандидат да е Мустафа Карадайъ не е много дълбока. Той трябва да бъде локомотив за избирателите си и на парламентарните избори, за да ги мобилизира да гласуват". Това заяви социологът Димитър Ганев пред Нова Нюз.
"ДПС разсъждава в посока, че проф. Анастас Герджиков ще е конкурент на Румен Радев на втория тур. В момента има упражнения, дали Лозан Панов или ректорът на СУ ще е на балотаж. В последните 30 години на втори тур отиват кандидати, подкрепени от двете големи партии, като изключим 2006 г., когато Волен Сидеров се изправи срещу Георги Първанов. Мобилизацията на ГЕРБ е на много високо ниво. Тя този път може да дойде от факта, че привиждат в проф. Герджиков инструмент за сваляне на Румен Радев от президентския пост. Най-големите противници на Румен Радев са инфлацията, действията на служебния кабинет и цената на тока. Не вярвам да има кой знае какъв голям прилив към ГЕРБ или към кандидата за президент. Следващите дни ще бъдат трудни за Румен Радев ще са много трудни за президента, защото той назначи служебното правителство. Заседналият кораб също рони авторитета на "Дондуков" 2. Много е трудно да се прецени, дали това ще промени съществено нагласите на хората, но се натрупва напрежение. Тогава една много по-малка искра, от тези, които сме виждали, може да застраши кампанията на Румен Радев. Ако проф. Герджиков иска да отиде на балотаж, той трябва да е приел подкрепата на ГЕРБ. Бойко Борисов има 650-700 хил. гласа. Оттук нататък от щаба на проф. Герджиков са предприели рисков ход, с който се дистанцират от ГЕРБ, за да търсят периферия. Това е тактически ход в рамките на кампанията", каза още Ганев.
"Имунитетът на Делян Пеевски не е аргумент за връщане в политиката. Има нещо по-дълбоко. ДПС е създадена, за да пази някаква общност. През тези 30 г. държат своите с този рефлекс. В момента тя показва, че пази човек, който е с тях, че не зарязва хората си. Това ще бъде много лош знак към останалата общност, която подкрепя партията", коментира социологът.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.