24 Ноември, 2024

Димитър Ганев: Партията на "харвардските министри" може да нанесе щета на демократичната общност

Димитър Ганев: Партията на "харвардските министри" може да нанесе щета на демократичната общност

Димитър Ганев

И след следващите избори ребусът за съставяне на кабинет ще остане не по-малко сложен, смята политологът

„Очевидно се върви към нов партиен проект и знаци в тази посока има вече повече от месец. Ако се направи един по-задълбочен поглед на позициите и поведението на Петков и Василев в последните години, ще се види съвсем ясно, че политиката ги е изкушавала отдавна. Асен Василев беше служебен икономически министър в кабинета на Марин Райков през 2013 г. Кирил Петков е сред учредители на “Да, България”. И двамата очевидно от доста време имат отношения с Румен Радев, защото още в края на 2020 г. представяха част от проектите за модернизация, което беше инициатива на президентската администрация. Участието им в настоящия служебен кабинет ги направи разпознаваеми и им натрупа политически капитал… Ключов въпрос, на който вероятно скоро ще получим отговор, е дали това ще е самостоятелен проект на Петков и Василев, или се създава президентска партия.“ Това коментира в интервю за „24 часа“ политологът Димитър Ганев. 

Той отбелязва, че Петков и Василев са с политическия профил на “Демократична България”, с този политически код. Недвусмислено основната електорална опора ще бъде от избиратели на “Демократична България”. И тук вече на дневен ред идва друг въпрос - каква ще бъде щетата за тях от евентуална нова формация около Петков. И ще станем ли свидетели на поредно разцепление в тази общност на няколко партийни парчета, пита политологът.

Генав обяснява още, че Радев е съобразил връчването на третия мандат изцяло с предстоящите президентски избори, давайки си ясно сметка, че на когото и да връчи мандат, кабинет няма да може да се произведе. 

„Ето я и простата сметка – двете протестни партии – ИТН и “Изправи се! Ние идваме”, декларираха, че подкрепят Радев за втори мандат. “Демократична България” при всички случаи ще издигнат самостоятелен кандидат. За тях е важно да имат лице, да запазят идентичност и образ. Ако президентът не беше връчил мандат на БСП, това можеше да доведе до определена дистанция между неговата кандидатура и редовите социалисти, което е последното, което му трябва в предстоящата кампания.“

Запитан какви са неговите прогнози за следващите парламентарни избори и как ще се позиционират партиите в следващото НС, Ганев заяви, че е добре да се видят какви тенденции се очертават. 

„ Аз бих заложил на подобна активност като тази през юли, ако не и по-ниска. Тогава твърдите електорати ще имат по-висока относителна тежест. Това несъмнено ще даде предимство на ГЕРБ и вероятно ще ги постави отново на първо място. Нещо повече – между април и юли имаше видима тенденция към увеличаване на дела на т.нар. “протестни партии”. Сега ми се струва, че този тренд е прекратен. Остава отворен и въпросът колко формации ще имаме в следващото Народно събрание. Очевидно две ще са около ръба – “Изправи се! Ние идваме!” и “Възраждане”. Предстои да видим как ще изглежда и евентуална нова формация около Кирил Петков. Ребусът за съставяне на кабинет става не по-малко сложен след нови избори…Но възможностите да бъде излъчен редовен кабинет вероятно ще са повече", коментира Димитър Ганев.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас