Александър Йорданов, Фейсбук
Знам, че всички сега сме все още на изборна вълна, но искам да ви уверя, че наблюдавам внимателно и анализирам всички действия и изявления от българска и руска страна, относно т.нар. "шпионски скандал". Правя го и като част от задълженията ми на член на Комисията по външни работи в Европейския парламент към която има и подкомисия по сигурност и отбрана. Обявяването на "persona non grata" на служител на руските разузнавателни служби на прикритие като дипломат в руското посолство в София и разкриването на контактите му с високопоставени служители от българската държавна администрация, е въпрос и на общоевропейска сигурност. Това не е само българо-руски проблем.
Много отдавна, т.е. далеч преди да бъда избран за евродепутат, съм обръщал внимание, че руското посолство в София е централа на руското разузнаване на Балканите. Дипломатите от това посолство активно работят срещу европейския и атлантически дневен ред на България. По данни на македонското контраразузнаване, за които своевременно съм информирал, те са ръководили действия дестабилизиращи и тази приятелска нам страна, с цел да възпрепятстват приемането й в НАТО.
Същевременно служители на руското посолство се опитват да оказват натиск у нас за едно по-благоприятно отношение на българските власти към евроинтеграцията на Република Сърбия. Русия разчита, че Белград ще бъде неин сигурен "троянски кон" при бъдещо разширяване на Европейския съюз. Затова именно, макар и не само поради този факт, през ноември 2017 г. Атлантическият съвет на България организира конференция, в която за първи път ясно бе поставен въпросът за необходимостта страните кандидатстващи за европейско членство от региона да съгласуват тези си амбиции с ясно изразяване на желание за членство в НАТО. Много скоро предстои АСБ да проведе и Кръгла маса относно връзката между атлантическата идея и възможностите за разширяване на Европейския съюз със страните от Западните Балкани.
До края на деня се очаква и цялата информация относно прелитането и завръщането на руски военни самолети пренасящи ракети С-400 през българското, т.е. европейско и натовско, въздушно пространство за участие в планирано руско-сръбско военно учение в Сърбия. Тази информация и произтичащите от нея изводи, в съгласие с отбранителната политика на ЕС и НАТО, ще бъде внимателно анализирана.
Защото изборите ще отминат, но европейското и атлантическото статукво на България трябва да се пази като национална ценност. Защото именно това статукво означава свобода, демокрация, сигурност и още по-добро европейско бъдеще за нашата страна.
*Заглавието е на редакцията
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.