24 Ноември, 2024

Додик заплаши с референдум за отделяне на Република Сръбска от Босна и Херцеговина

Додик заплаши с референдум за отделяне на Република Сръбска от Босна и Херцеговина

Милорад Додик

Милорад Додик остава съюзник на Кремъл,

Президентът на Република Сръбска Милорад Додик съобщи, че до края на тази година е възможно да организира референдум за отделянето на РС от Босна и Херцеговина.

"До Нова година Република Сръбска може да организира референдум за своя статут и по какъв път ще поеме напред. Ще се борим по свой, политически начин. Така ще бъде докато не бъде приет закон за Конституционния съд в БиХ, който да върне авторитета на тази институция. Не желаем конфликт, а ролята на НАТО виждам като гарант за мира и евентуално излизане от междуетническата разграничителна линия в случай на гореща политическа ситуация." - написа Додик в Туитър.

Според него "Република Сръбска няма намерение да се отказва от защитата на своите позиции... В най-скоро време ще бъдат взети решения за забрана на СИПА (спецслужбите, бел. ред.) на съда и на прокуратурата на БиХ на територията на Република Сръбска, защото те нямат конституционно право. Няма да приемем да бъдем протекторат или колония. Конституционният съд в БиХ промени политическата система и това води ни превръща в същото положение като това на сърбите в Косово." - заяви още той, като добави, че "няма на кого да се оплаква, защото Конституционният съд се превърнал в инквизиция".

Вчера международният наблюдател на мира в Босна Кристиан Шмид отмени спорните решения, взети от парламента на сръбския анклав в страната, които противоречат на Дейтънското мирно споразумение, сложило край на гражданската война.

Във вторник депутатите в парламента на Република Сръбска гласуваха за спиране на решенията на Конституционния съд, което допълнително нагнети етническото напрежение в дълбоко разделената страна.

Това беше поредният от поредицата подстрекателски политически ходове, предприети от лидера на босненските сърби Милорад Додик, който отдавна води кампания за отделяне от централните институции.

На 21 юни парламентът на сърбите прие също закон, който има за цел да заобиколи решенията, взети от Шмид.

Додик, който остава съюзник на Кремъл, от години има огромно влияние върху сръбската част на Босна, като често разпалва етническо напрежение и заплашва да се отдели от институциите на балканската страна. 

Република Сръбска е една от двете съставни части на Босна и Херцеговина. Тя бе създадена след края на войната в Босна при подписването на Дейтънското мирно споразумение през 1995 г.

Съгласно мирното споразумение Босна е разделена на две структури - мюсюлманско-хърватска федерация и сръбско образувание, известно като Република Сръбска. Двете части са свързани със слабо централно правителство.

Трима чуждестранни съдии са членове на Конституционния съд на Босна, съставът му се допълва от двама хървати, двама мюсюлмани и двама сърби. /БГНЕС

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства