24 Ноември, 2024

Документите на ЩАЗИ отиват в архива

Документите на ЩАЗИ отиват в архива

Ведомството по архивите на ЩАЗИ е наследство от мирната революция на ГДР. Сега то само прекратява своето съществуване, но възможността за проучване на документите на бившата германска Държавна сигурност няма да изчезне, пише „Дойче веле”.

Бройката е впечатляваща: от 1991 г. насам са подадени 7 353 885 заявления за достъп до документите на ЩАЗИ. Почти половината от тях са от хора, които искали да разберат какво е знаела за тях тайната полиция на бившата Източна Германия.

За 40 години от съществуването на ГДР информационните доклади възлизат на 111 километра рафтове с архивни папки

В периода на мирната революция 1989 – 1990 г. борците за граждански права в ГДР предотвратиха унищожаването на наследството на ЩАЗИ. Благодарение на техните действия и въпреки сериозните съмнения на Запада досиетата бяха достъпни за широката общественост. За целта в обединена Германия беше създадена длъжността федерален пълномощник на правителството на ФРГ за работа с архивите на Министерството на държавната сигурност на ГДР или за по-кратко ведомство по проучване архивите на ЩАЗИ.

Миналата седмица неговият ръководител Роланд Ян представи своя последен петнадесети заключителен отчет за дейността, който ознаменува края на една епоха. В началото на лятото ведомството прекратява своето съществуване, а съхраняващите се в него документи ще бъдат предадени на Федералния архив.

Според отчета, през 2020 г. са били подадени 23 686 заявки за преглед на документи, което е значително по-малко, отколкото предходната година (35 554).

У много хора, предимно от ГДР, спомените за ЩАЗИ са свързани с болезнени преживявания. Някои хора се нуждаят от повече време, за да се справят със събитията в собствения си живот, казва Роланд Ян. 20 % от заявленията са от роднини на починали хора, които искат да разберат по-добре живота на своите родители и баби и дядовци в разделена Германия.

Темата ЩАЗИ не предизвиква интерес само у гражданите на бившата ГДР. Това се потвърждава от факта, че над 400 хиляди искания (т.е. над 12 %) са дошли от западногерманските федерални провинции и около 21 хиляди от чужбина от жители на около 100 държави. Може само да се предполага, че миналото на тези хора е било свързано с ГДР, защото много германци са успели да се преместят в Западна Германия или да емигрират.

Ведомството по архива на ЩАЗИ стана пример за много държави от Източна Европа, Латинска Америка и Близкия Изток при решаването на въпроси с техните собствени диктатури. Благодарение на разкритите документи престъпниците могат да бъдат разкрити и преследвани. А жертвите, ако имат късмет, намират доказателства за това как кариерата им е била възпрепятствана по политически причини. На тази база може да се повдигне и въпросът за получаване на обезщетения, поне финансови.

След пренасянето на документите във Федералния архив ситуацията няма да се промени и те ще продължат да бъдат достъпни за жертвите на произвола в ГДР, както и за учени и журналисти. До 2030 г. ще бъде възможно да се проверят и биографиите на държавните служители за евентуално сътрудничество с ЩАЗИ. /БГНЕС

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас