24 Ноември, 2024

Домусчиев: Последният протест на синдикатите беше една "екскурзия", за която всички ние платихме

Домусчиев: Последният протест на синдикатите беше една "екскурзия", за която всички ние платихме

Кирил Домусчиев

Изкараха хора на площада от полуфалирали държавни фирми и от институции, известни със злоупотребите в тях, твърди председателят на КРИБ

Лъжата, че изнасям бизнеса си от България, цели само и единствено да ме злепостави и да настрои общественото мнение срещу мен. Хилядите наши служители и работници могат да бъдат спокойни за своето бъдеще. Аз съм отговорен човек. Това е т.нар. фалшива новина, изфабрикувано е мое изказване, че ще изнеса бизнеса си от страната, ако минималната заплата бъде увеличена. Немислимо е да направя такова нещо, след като досега са инвестирани стотици милиони в нашите компании,  казва в интервю за "24 часа" председателят на КРИБ.

Според Домусчиев, само за следващата година инвестициите, които са планирани, са в размер на стотици милиони. "Ще бъдат изградени две модерни нови предприятия в Пещера и Разград, като в тях ще бъдат вложени 150 млн. евро. В шипинга инвестициите ще надхвърлят 120 млн. долара - основно за нови кораби и за следващия етап от преоборудването на пристанището в Бургас. Успоредно с това продължава модернизацията на предприятията ни, в които влагаме десетки милиони годишно", посочва Домусчиев. 

Помолен да изрази позиция за минималната заплата, председателят на КРИБ коментира, че доходите трябва да нарастват и да са такива, че да осигуряват на хората нормален стандарт на живот. "През годините на прехода сме свидетели на различни безумни хрумвания, които в крайна сметка не са подобрили качеството на живот на хората. Доходите на българина трябва да растат на база на принципи, а не да се регулират административно." 

По думите на Домусчиев, минималната заплата трябва да се определя чрез формула, която да е обвързана със средната заплата, производителността на труда и редица социално-икономически фактори. Това правило се прилага в много европейски държави, на които искаме да приличаме, и е залегнало и в 131-а конвенция на Международната организация на труда. "Аз смятам, че ако се приеме такава формула, ръстът на минималната заплата ще е по-висок, отколкото е планираното за следващите три години от правителството. За мен темата за минималната заплата никога не е била приоритетна, тъй като работещите в нашите предприятия винаги са получавали далеч по-високи доходи. Позицията ми е принципна, тъй като темата касае всички български индустрии и тяхната специфика. Бизнесът иска предсказуемост, да има правила, а не административен произвол."

Председтелят на КРИБ коментира и последния протест на синдикатите. "При последния протест изкараха на площада хора от полуфалирали държавни фирми и от институции, известни със злоупотребите в тях. От частния сектор, който създава осезаемия ръст на икономиката през последните години и благодарение на който безработицата клони към нула, едва ли е излязъл някой. И за този протест бе платено с парите на всички нас, гражданите. Не бих се учудил да са дадени пари освен за автобусите, с които ги докараха, и за командировъчни на хората от провинцията, за да може да си направят една хубава екскурзия и да разгледат прекрасната ни столица. Но явно синдикалните лидери искат да покажат, че все още ги има. И с действията си се опитват да изнудват работодателите и правителството за неща, които не са заработили и не са увеличили производителността си - точно обратното. Това е видно от доклада на ЕС, че ръстът на производителността на труда в България изостава в пъти от ръста на възнагражденията. Не бих желал да ги коментирам повече, за да не им придавам голяма важност и значимост на господа синдикалистите."
Сподели: