Автократичното ръководство на Азербайджан си "купува" имидж с помощта на влиятелни европейци, показват проучванията на групата разследващи журналисти. Темата е актуална както в България, така и в Германия Мръсно бельо в "Азербайджанската пералня", пише „Дойче Веле“:
Автократичното ръководство на Азербайджан си "купува" имидж с помощта на влиятелни европейци, показват проучванията на групата разследващи журналисти. Темата е актуална както в България, така и в Германия.
Българският представител в ЕБВР Калин Митрев, който е съпруг на Ирина Бокова, генерален директор на Юнеско, отхвърли като „клевета“ твърденията, че е участвал в така наречената „Азербайджанска пералня“. Както знаете, според разследването на международна група медии и журналисти, Митрев е получил 425 хиляди евро за „консултантски услуги“. Главният прокурор Сотир Цацаров разпореди проверка по случая, а министърът на финансите Владислав Горанов каза, че правителството ще изчака позицията на ЕБВР по въпроса.
„Чорапът започва да се разплита“ и в други страни
Ето информация за дискусията в Германия. През 2013 бившият депутат от германския Християнсоциален съюз (ХСС) Едуард Линтер оглавяваше една комисия от наблюдатели за провежданите тогава избори в Азербайджан. Според неговата оценка, изборите отговаряли на „германските стандарти". И то при положение, че президентът Илхам Алиев беше преизбран на поста си с 85% от гласовете. В същото време оценката на ОССЕ за президентските избори, които Линтер окачествява като честни, беше доста по-различна. Само две седмици по-късно Линтер получава 61 хиляди евро за извършени от него „услуги".
Това е само един от паричните превода на обща стойност 819 500 евро, извършени между 2012 и 2014 година. През 2009 година Линтер напусна Бундестага и основа лобистка организация за германско-азербайджански контакти.
Името му фигурира в списъка с високопоставени личности, за които се твърди, че са се облагодетелствали от различни азербайджански фондове за пране на пари и подкупи..
Разследванията на OCCRP сочат, че и други европейски политици са получавали подкупи. Италианецът Лука Волонте например получил близо два милиона евро от същата фирма-пощенска кутия, чрез която плащали и на Линтер. Италианският депутат и бивш председател на фракцията на ЕНП в Европарламента сега е подведен под съдебна отговорност в Италия заради въпросните съмнителни плащания. Според прокуратурата, Волонте е помогнал през 2013 и за осуетяването на един критичен доклад на германския депутат-социалдемократ Кристоф Щресер, в който той атакува властите в Азербайджан заради арестите по политически причини и заради други нарушения на човешките права. Съветът на Европа междувременно разследва обвинения, според които членове на ПАСЕ
Още от Свят
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков