Увеличаване на прага за задължителна регистрация по ДДС предлагат от "Демократична България" и от "Изправи се.бг! Ние идваме", предаде БНР. Двете коалиции имат идентични мотиви, но предлагат различни нови по-високи прагове. В момента задължителната регистрация по ДДС идва с оборот от 50 хиляди лева годишно, което според експертите е твърде нисък праг и сериозна административна тежест пред бизнеса. Две политически сили припознават тази теза. Едната е "Демократична България", а един от вносителите на законопроекта е депутатът Мартин Димитров: "Това означава обороти над 4 хиляди лева на месец. Ами, то кой няма 4 хиляди лева на месец оборот. Това налага горе-долу всички да се регистрират." Затова предложението на "Демократична България" е за праг от 166 хиляди лева годишно,обясни Димитров като препрати към европейска директива, която става задължителна през 2024 година.
Същевременно Мария Капон от "Изправи се.бг! Ние идваме" е един от вносителите на праг от 200 хиляди лева, число, което е обмислено и от "Демократична България". Ще се стигне ли до позитивен развой?
"Аз видях такава воля в срещата, която имахме с "Има такъв народ" по политики, затова, че те декларираха, че това е една и от техните цели. Разбира се, при тях е 100 хиляди лева задължителната регистрация оборот, така че ще трябва да стигнем до някаква точка на кипене, при която да можем да направим това увеличение на прага", кааа Капон.
И Капон, и Димитров са убедени, че негативен ефект върху фиска няма да има, позитивен - най-вероятно да, категоричен е Мартин Димитров: "Подобряването на контрола в по-големите компании ще доведе до по-добра събираемост не само с ДДС, но и с останалите данъци." Междувременно от БСП са внесли други промени в Закона за ДДС, според които медикаментите от позитивния списък се облагат с деветпроцентна ставка вместо настоящите 20 на сто.

регистрация,
ддс,
дб,
демократична българия,
изправи се българия,
ние идваме,
мая манолова,
мартин димитров
Коментари (0)