България може да възстанови икономиката си до края на годината, сочи юнската прогноза на Европейската банка за възстановяване и развитие. Според нея растежът на българската икономика през 2021 г. може да достигне 4,5%, което ще компенсира спада от 4,2% от БВП.
За да се случи това е нужно масово ваксиниране на населението и политическа стабилност. "Въпреки че ревизираните прогнози ни дават основания да бъдем оптимисти, остава огромна несигурност по отношение на развитието на делта варианта на ковид-19, който крие особено големи рискове за държавите, които са постигнали по-малък напредък по отношение на ваксинациите и за икономиките, които разчитат силно на международния туризъм", предупреждава главният икономист на ЕБВР Беата Яворчик.
Подобрението за България спрямо предишната прогноза от септември 2020 г. е с 1,5 процентни пункта. То се дължи на относителното запазване на вътрешното потребление - благодарение на ръст на заплатите, антикризисни мерки и правителствени разходи.
Бюджетният дефицит от 3,4% от БВП през 2020 г. ще се запази и през настоящата, посочват от ЕБВР. Износът спадна миналата година с 11,3%, инвестициите - с 5.,%, а възстановяването на експорта на стоки става по-бавно от страните в района. Износът на услуги бе тежко ударен и през миналата година спадна с 28,6%.
Ръстът на потребление и заплати може да подобри резултатите на българската икономика, но политическите трудности по-скоро биха отложили публичните инвестиции и използването на еврофондовете от Плана за възстановяване, посочват от ЕБВР. Банката предупреждава, че в приблизително половината държави - предимно от бившия съветски блок - в които действа, възстановяването спрямо 2019 г. няма да се случи и тази година. През 2020 г. четири страни - Турция, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан, са отчели ръст и тази година ще останат лидери по темп на растеж, а други ще се присъединят към тях през тази година, но има държави, като Черна гора например, която основно заради зависимостта си от туризма ще се възстанови през 2022 г.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг