"Много е балканско това, което става във Великобритания. (Със) сделка, без сделка, мека граница, твърда граница, няма споразумение. Това са Балканите! Като босненския парламент е. Докато ние опитваме да се европеизираме, те се балканизират."
Това казва в интервю за "Гардиън" албанският премиер Еди Рама. В текста, публикуван дни преди началото на обсъжданията между европейски представители дали Албания и Северна Македония да получат дата за началото на преговори с Европейския съюз, той коментира вътрешнополитическата ситуация в страната си и перспективите пред евроинтеграцията ѝ.
"Изглежда сме прокълнати. Когато ЕС беше добър, ние бяхме лоши. Сега, когато ставаме по-добри, ЕС има проблеми," казва той. Премиерът изразява и притеснение как ще изглежда ЕС по времето, когато Албания най-сетне се присъедини към съюза.
Еврокомисията препоръча на Албания и Северна Македония да бъде предложено начало на преговорите, но дали това ще се случи на Европейския съвет този месец, е под въпрос. Франция е скептична за такава стъпка, а германският Бундестаг миналата седмица не подкрепи резолюция, която би дала възможност на правителството да я одобри.
"Гардиън" междувременно припомня, че миналата година на срещата на върха в София през май "неконвенционалният премиер" Рама влезе в остър спор с френския президент Еманюел Макрон за сроковете, в които трябва да се случи евроинтеграцията на Западните Балкани. Вестникът отбелязва, че международната подкрепа за премера е намаляла заради впечатлението, че борбата му с организираната престъпност е само козметична. Малцина са неутралните наблюдатели, които вярват, че Демократическата партия, основната опозиционна сила, не е белязана от същите скандали за купуване на гласове и връзки с организираната престъпност, в каквито германският таблоид "Билд" наскоро замеси управляващите.
"Бяхме Северна Корея в Европа," продължава Рама. "Бяхме изолирани от Запада и изолирани от Изтока. Имахме най-жестокия комунистически режим. Затова сега сме толкова проамерикански, пронатовски, проевропейски ориентирани... Имаме най-проевропейските мюсюлмани в света.. Мога да ви кажа, че само Меркел го разбира напълно. Израснала е в комунистическа страна."
Самият Рама, срещу когото уличните протести продължават (и понякога завършват с насилие) месеци наред, признава, че Тирана има проблеми с корупцията и престъпността, но настоява, че правителството прави стъпки за борба с тях.
Заради безредиците миналата седмица президентът Илир Мета, някогашен съюзник на Рама, обяви, че ще отложи местните избори, досега насрочени за 30 юни, за да не ескалира насилието . Според Рама обаче те ще се състоят по график.
Еди Рама
Още от Свят
Владимир Кличко: Русия на Путин е в беда
Русия на Путин иска да унищожи Украйна тихомълком. Те искат Америка да остане тиха. Не велика, а тиха. Велика Америка не е Америка, която изоставя страните, които защитават свободата с живота си, заяви той
Аналена Бербок: Самолетната катастрофа в Литва може да е причинена от външна намеса
Тя намекна за неотдавнашното прекъсване на телекомуникационни кабели в Балтийско море, за което официални лица заявиха, че може да е било саботаж.
Италия: Г-7 ще стигне до обща позиция относно заповедта за арест на Нетаняху
Таяни не смята, че постигането на консенсус по заповедта за арест ще бъде трудно