Срещата на върха на европейските лидери и Турция, която ще се състои в София в никакъв случай не прави България само територия, това е един успех на българското председателство, защото година и половина след обтегнати отношения между Анкара и Брюксел, ще се опитаме да ги нормализираме. Това заяви в студиото на БНТ министърът на външните работи Екатерина Захариева.
Тази среща е успех и за нас, и за ЕС. По време на всички срещи ние показахме, че България не е просто територия и това е ясно както у нас, така и в страните от ЕС, че българските политици успяваме да си вършим добре ролята на председател, придвижвайки успешно основните теми на дневния ред, допълни Захариева.
Българският външен министър коментира и обтегнатите отношение между САЩ и Турция като съюзници в НАТО и каква перспектива има пред Анкара да се присъедини към ЕС.
Двама от основните съюзници на НАТО – Турция и САЩ на територията на Сирия очевидно имат доста различни интереси. Имаше среща в Мюнхен между Турция и САЩ, която даде някакъв положителен знак, но е важно да се успокои тона. За ЕС е важно да има нормални отношения с Турция, защото е съюзник в НАТО и втори икономически партньор, важен за мигрантската и бежанската криза и заради кризата в Сирия. Членството в ЕС е доброволно, но има ясни критерии, към които всяка кандидатка трябва да се придържа. Трябва да се реши въпросът и за втория транш, свързан с бежанската вълна. Българският национален интерес винаги е бил да подпомагаме държавите, които са в напрежение, каквато е Сирия. За нас е важно бежанците да са близо до родните си места и когато се успокоят нещата, да се върнат в родината си. Първият транш за Турция беше 3 млрд., с които финансово беше подпомогната за справяне с бежанците, които са там. Сега трябва да се вземе решение за втория 3 млрд. транш, за да бъдем спокойни за сигурността на нашата граница, посочи Екатерина Захариева.
Тя коментира и европейската перспектива за страните от Западните Балкани и очертания от Могерини хоризонт - 2025 година.
Стратегията за Западните Балкани е сериозен документ и сериозен набор от инициативи, зад които се крие конкретен план за действие за тяхната интеграция. Първо – процедурата за придвижване напред към присъединяването към ЕС, която е задължителна за страните от Западните Балкани. От друга страна – ЕС трябва да бъде готов, когато тези страни са изпълнили всички критерии за приемането им. Датата е по-скоро една подробност, но тя дава тласък, дава и ангажимент на техните елити по-ускорено да провеждат реформите, дава посока и на нас да се подготвим за едно бъдещо разширение. Това изисква много работа и ангажираност, категоричен бе външният ни министър.
Що се отнася до отношенията Сърбия и Косова диалога между тях може да бъде мотивиран от европейската перспектива, посочи Екатерина Захариева.
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"